Техниките за ясния сън се практикуват по целия свят. Възниква обаче въпросът дали те всъщност са ефективни или винаги е така, че дадена техника ни позволява съзнателно да контролираме съня си, което може би е просто наша илюзия.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Сънят е земя, пълна с тайни, с много кътчета и врати заключени с катинар. Когато си помислим за даден сън, веднага се сещаме за метафората на тайна градина, която винаги не е напълно открита от посетителя. Такъв е случаят и с нашите сънища. Колкото и дълго да практикуваме техники за контролиране на съня, той винаги ще излезе извън контрол в даден момент. Никой не е в състояние да контролира напълно света на сънищата, защото мечтите никога нямат пълен контрол над нашия мозък и психика.
Много хора откриват, че изучаването на практиките за контролиране на съня ще им позволи да намерят отговори, които обикновено са извън техния обсег. Всъщност има хора, които са достигнали това ниво на посвещение и концентрация, които могат да управляват сънищата си. Въпреки това, винаги има възможност индукцията на въпросния сън да пропусне смисъла, и образът, който ще се появи, всъщност изобщо няма да се отнася до въпроса, който искахме да разрешим. Тълкуването на сънища насила също не носи нищо добро. Първо, това само ни подвежда и второ, може да доведе до действия, които се оказват негативни.
Има много голяма вероятност да станем свидетели на "реактивен" сън по време на ясен сън, вместо на символичен сън. Защо се случва това? Много е лесно. Техниката на контролиране на сънища изисква човек да постигне определено ниво на концентрация, тоест преди лягане трябва да се опита да се съсредоточи върху един конкретен въпрос, който го интересува, като по този начин го предизвиква по-късно по време на сън.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Може обаче да се случи и ситуацията, която се появява в съня да е тази, за която сме си мислили, но само защото сънят ще бъде реакция на това, което човек е преживял преди да заспи. В тази ситуация сънят ни, или по-скоро влиянието ни върху съня, ще се окаже напълно безполезен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Така че има ли смисъл да влияем на съня?
Хората, занимаващи се с тълкуването на сънищата вярват, че сънуващият трябва да се предаде напълно на своето подсъзнание. Влиянието на съня понякога е полезно, например при лечение на депресия или поведенчески разстройства. Обикновено обаче е много по-добре да оставите съня на мира. Много по-вероятно е да намерим отговор на въпроса, който ни интересува, когато сънуваме нормално, отколкото когато прилагаме техники за осъзнато контролирано сънуване. Това изискват от човек добра подготовка, силна концентрация и ангажираност.
В интерес на истината са необходими години практика, за да се овладее техниката за контрол на сънищата.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи