Фамилията е от ключово значение не само защото е задължително по закон всеки да има такава, а и защото разказва истории – за бит, за произход, за принадлежност към даден род. Фамилията са корените на едно дете, миналото му и основа за бъдещето. Общоприето е детето да носи фамилията на бащата така, както и съпругата получава фамилията на мъжа си след брака. Може ли детето да носи фамилията на майка си и при какви обстоятелства е възможно това е въпрос, който все по-често си задават самотни майки или просто майки от известни фамилии, които на всяка цена искат да ги съхранят и предадат на децата си. Прието е жената да има правото да запази бащината си фамилия след брака или да добави новата – на мъжа си – с тире към своята, но как стоят законово нещата с фамилията на наследника?
Още: Защо много хора пият ябълков оцет всяка сутрин
Още: Стихотворение на деня, 27 декември, от Димчо Дебелянов
Какво да правите, ако детето е твърде самостоятелно и своенравно
Може ли детето да носи фамилията на майката?
Краткият отговор е да. Законът разглежда обаче няколко различни ситуации, сочат юристите и специалистите по темата.
1. Ако бащата не е припознал детето, неизвестен е или то е извънбрачно, Законът за гражданската регистрация предвижда да бъде записано задължително на фамилията на майката или на бащата на майката. Законът допуска и бащиното име на детето да е собственото име на бащата на майката (тоест на дядото по майчина линия), ако същият е съгласен. Съдебна процедура за целта не се изисква, а вписването се извършва по административен ред. Ако бащата на майката не е съгласен или майката не одобри този вариант, то бащиното име на детето е името на майката, както и фамилията на детето е фамилията на майката.
Още: Успяват ли мъжете наистина да преодолеят първата си любов
Още: Как да подобрим оросяването на мозъка по естествен път?
Най-важните фрази, на които трябва да научите детето си
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Чудесата могат да се случат само, когато пуснем контрола
2. Ако бащата е припознал детето, то законът предвижда да бъде записано задължително на фамилията на бащата. В този случай може ли детето да носи фамилията на майката? Специалистите дават решение и на този проблем. Допуска се, когато при определени причини, които най-често са емоционални или свързани с фамилии на известни родове, майката държи детето да носи и нейната фамилия, тя да се добавя към тази на бащата с тире, така, както съпругите могат да приемат с тире след своята и фамилията на съпрузите си след брака. Подобни искания от майки постъпват изключително рядко според думите на специалистите. Въпреки че се случва рядко, законът дава тази възможност на майките и редът, по който се случва, е установен.
Тези законови норми са валидни за всяко дете, родено в България, на което поне единият родител е български гражданин. Изискване и двамата да са такива няма. Ако детето е само родено в България, но не е български гражданин, то имената му се вписват по начин, заявен от родителите, който съответства на законите в страната, в която родителите имат гражданство.