Яйцето има висока хранителна стойност и е много универсален продукт, което го прави незаменимо в кухнята за основно ястие или за различни гарнитури. То изисква внимателно боравене, за да се избегне замърсяване.
Как може яйцето да се зарази?
Ако искате да гарантирате безопасността на вашата храна, семейството или клиентите си, важно е да разберете как яйцата е възможно да се заразят. Просто яйчената черупка е много пореста и позволява обмяна на газове между вътрешната и външната среда. Затова яйцата не трябва да се съхраняват до други храни или продукти със силна миризма.
Върху черупката има вътрешни и външни защитни ципи. Външната ципа покрива черупката и служи за бариера, като пречи на навлизането на микроорганизми. Вътрешната част има две мембрани, които контролират изпаряването на съдържанието. Те се забелязват, когато счупите яйцето.
Може ли да мием яйцето?
Сред различните защитни слоеве на яйцето, този, който отговаря за защитата на порите на черупката, се състои от протеини, въглехидрати и липиди. Когато бъде отстранен, той позволява на замърсителите да навлязат във вътрешното съдържание. Затова яйцата се мият, но веднага, след като се купят или получат, ако няма да ги готвите скоро - понеже ще останат известно време без защитната външна ципа.
Какви са рисковете от миенето на яйцето?
Най-големият риск е да се улесни навлизането на замърсители във вътрешното съдържание, което може да бъде погълнато, особено когато яйцето се консумира с недостатъчна топлинна обработка.
Трик, с който веднага разбирате дали са ви продали стари яйца
Мият ли се яйцата в склада преди продажба?
Измиването на яйцата не е задължително преди продажба, но почистването може да се извърши с въздушни струи, четки и сухи гъби. Мръсни или повредени яйца не бива да бъдат предлагани на пазара. Който избере да мие яйцата, трябва да ги изсуши преди опаковането, за да избегне проблеми със замърсяване. Често за целта след изсъхването се използва минерално масло, което затваря порите на яйцето.
Защо да дезинфекцираме яйцето?
В природата има повече от 1600 серотипа (разновидности)на салмонелата - бактерия, присъстваща в червата на животните. Заразяването със салмонела възниква поради лоша хигиена при обработката на храните. По тази причина е наложително да се мият ръцете и приборите, също да се разделят суровите и сготвените храни, за да се предотврати замърсяването им. Именно яйцата най-често участват в хранителни огнища на салмонела, понеже бактерията обикновено присъства върху черупката, а не във вътрешността. Затова трябва да се внимава при разбиване на черупката на яйцето.
Симптомите на заразяване със салмонела са главоболие, висока температура, втрисане, диария, повръщане и гадене. При по-тежки случаи може да има влошаване на състоянието, с увреждане на сърцето и белите дробове.
Лекар разкри защо НЕ трябва да се ядат повече от 3 варени яйца на ден
Как правилно да дезинфекцираме яйцата?
Никога не купувайте яйца с мръсна, счупена или напукана черупка.
Съхранявайте ги в хладилник или на чисто, свежо, проветриво и сухо място.
Преди да ги оставите в хладилника, извадете ги от оригиналната опаковка и ги съхранявайте в чист съд.
Поставяйте яйцата на рафтовете на хладилника, а не на вратата, като избягвате контакт с други храни, които могат да ги замърсят.
Мийте яйцата под течаща вода. След това ги оставете в разтвор от вода с 10 капки натриев хипохлорит (белина) за около 10 минути. После ги изплакнете добре и измийте ръцете си. Правете това непосредствено преди готвене.
Измийте ръцете, кухненските дъски и плотовете с вода и сапун, преди да обработвате сурови храни.
Щом вземете такива предпазни мерки, може безопасно да ядете яйца, без да се страхувате от заразяване!
Най-важното във всичко това е да запомните, че яйцатато са храна, която изисква различни мерки за хигиенизиране - от отглеждането на пилетата до обработката на всяко едно яйце.