Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лъвов мост - една от емблемите на София

24 септември 2022, 15:13 часа

Едно от култовите места в столицата е Лъвов мост. Мостът минава над Владайската река и е разположен на кръстовището на бул. “Мария Луиза” и бул. “Сливница”, като свързва Централната жп гара и Централната автогара с центъра на София. Под моста се намира и метростанция “Лъвов мост”. Мостът е с дължина 26 м и с широчина от 18,10 м.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Преди построяването на Лъвов мост

Преди сегашния Лъвов мост на това място е имало каменен мост, известен като Шарения мост. Неговото построяване е свързано с богатия Халил Сали Ефенди, популярен сред местните като “шашавия Халил”.
Една година реколтата се случила много добра, тревата избуяла до пояс и софийските селяни се чудели какво да я правят. Разчуло се, че Халил купува слама и всички шопи се втурнали да му я продават. Халил ефенди никого не върнал. Купувал евтино и платил честно на всеки. Когато се чудели защо му е толкова слама, той отговарял, че “времето продава сламата".
Следващата година не била така плодородна и прозорливият чорбаджия продал сламата с голяма печалба. Тогава решил с получените пари да съгради мост, на който да изпише “С време продадох, мост създадох”, а от другата мисъл от Корана “Където няма мост - съгради мост. Където няма чешма - съгради чешма”. Мостът бил нашарен с червени жълти линии, откъдето идва и името.

Кои са паметниците с най-интересна символика в България?

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

До Освобождението на това място се екзекутирали “душманите на Империята”. Ако престъпникът не е от града, трябвало да се обеси пред тази врата, през която е влязъл в него. Левски е обесен до Източната порта, при Орханийското шосе, откъдето е дошъл в София. През 1876 г. на това място са обесени участниците в Априлското въстание Тодор Малеев и Стойчо Рашков.

Подобна е съдбата на четирима български книжари - Стоян Табаков, Никола Чолака, Георги Стойцев и Киро Геошев.

И в Разград ще има Орлов и Лъвов мост

По идея на Христо Г. Данов

След Освобождението възрожденският учител и книжовник Христо Г. Данов предлага на това място да се построи паметник на обесените книжари и революционери. Идеята е приета сред политици и интелектуалци и през 1889-1891 г. започва изготвянето на мащабен проект за мемориален комплекс за всички българи, загинали тук. Проектът е изготвен от фирмата на известните чехи братя Прошек. Бронзовите фигури на лъвовете са направени във Виена от австрийската фирма “Рудолф Филип Вагнер” и символизират героизма на загиналите. За съжаление не се осъществява цялостната идея на Христо Г.Данов. От мемориала се построяват само мост и четири постамента с лъвове. Проектът струва изключително висока за времето сума от 260 000 лв.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Тайна е кой е автор на четирите лъва. През 1889 г. кметството се свързва с известния френски скулптор Шарл Игел, който се наема да ги изработи, като изпраща скица. По-късно Игел изоставя проекта. 

В книгата си “Спомени” Димитър Пенев посочва за изпълнител на проекта - “Тодор Велян и сие”, под ръководството на инж. Конт, за когото пише подробно и списание “Светлина”, където е отпечатана една от първите снимки на моста. 

Не се знае защо лъвовете са без езици. Според популярен от онова време анекдот, това е, за да не разказват колко пари са откраднати при построяването на моста. През този период започват и първите слухове и обвинения за корупция към управляващите.

През 2014 г. се извърши пълна реконструкция на моста на стойност 21 млн лева. Така мостът отгоре стана напълно пешеходна зона с кътчета за отдих, а отдолу двупосочните платна значително облекчиха движението на превозните средства в това ключово столично кръстовище.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес