Ловът е предпочитано хоби и спорт за много хора по целия свят, включително и в България. За практикуването му обаче е необходимо да се спазват всички правила за преследване и ловуване на животни, коментират от Zarimex.
Още: Какви са традиционните сладки за новата година из различните краища на страната?
Още: Как да приготвим най-вкусните свински пържоли за Нова година?
Въпреки че се характеризира с много възможности, ловът в страната има и редица особености, с които може да се запознаете в следващите няколко редове.
Ловен туризъм в България – какво можете да ловувате?
От онлайн магазин Заримекс споделят кои са основните видове животни, които може да уловите по време на лов на български земи:
● едър дивеч – към тази категория се отнасят дивата свиня, благородният елен, муфлонът, сърната, дивата коза и други чифтокопитни;
Още: Как да почиствате медта като професионалист?
Още: Какво се облича на Нова година за късмет?
● дребен дивеч – тук се нареждат зайците и някои птици, като патици, яребици, пъдпъдъци
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
● хищници – тук се категоризират вълците, лисиците,белките, чакалите и други.
Те могат да бъдат преследвани и отстрелвани в различните райони на страната, където е характерно присъствието им. Важно да знаете, че не всички те подлежат на целогодишен отстрел на българска територия.
Какво трябва да знаете за лова в България?
След като вече знаете какви видове животни може да уловите, е време да научите и повече за началото и края на ловния сезон, както и какво ви е необходимо, за да практикувате.
Още: Защо се пие шампанско на Нова година?
Още: Топ 5 на традиционните студени предястия за трапезата на Нова година
Сезонност
Стартирането на сезона на лова съвпада с началото на лятото. Характерно е че продължителността на сезона за ловуване не е еднаква за всички животни. Съществува календар, който определя дали ловуването на определен вид дивеч може да се извършва целогодишно или в определен период.
Целогодишно може да ловувате вълци, както и прасета, ако са за подборен отстрел. Тук е важен и размножителния период на животното.
Календарът предвижда разлики във времето според вида на дивеча:
● пъдпъдъци – от август до края на ноември;
● патици – от октомври до януари;
● прасета – от 1 октомври до средата на януари;
● сърни – от 1 септември до 30 октомври;
● кошути – от 1 септември до 31 декември.
Запознайте се с тази особеност преди да се заемете с начинанието.
Разрешително
За преследването и отстрелването на посочените животни в страната е задължително наличието на разрешително за използване на огнестрелно оръжие. Освен това е необходимо да имате преминат курс за ловджия и разрешително за съответния вид лов.
Подходящо оръжие
Според закона, ловуването на едър, дребен дивеч или хищници на територията на България не може да се извършва с автоматични оръжия. Това създава ограничение за използването на такива оръжия в гората.
Билет
Начинаещи и напреднали в този спорт трябва да разполагат с валиден ловен билет, за да практикуват в България.