Излишъкът на калций в човешкия организъм се нарича хиперкалциемия. При нейното наличие в кръвния тест се установяват количества от този минерал над 10,5 mg/dL, което е възможно да е показател за изменения на паращитовидните жлези, ендокринни заболявания, тумори или страничен ефект на някои лекарства. Това обикновено създава само леки признаци като липса на апетит и гадене. Обаче, ако нивото на калция се покачи над 12 mg/dl, може да предизвика запек, завишена урина, главоболие, умора, аритмия, сънливост и дори кома.
Д-р Марсела Лемуш обяснява това състояние тук. https://www.tuasaude.com/hipercalcemia-excesso-de-calcio-no-sangue/
Лечението на хиперкалциемия варира според причината и се счита за спешно, ако причини сериозни симптоми или достигне стойност от 13 mg/dl. Лекарят може да препоръча използването на интравенозен серум, диуретици, калцитонин или бифосфонати.
Още: Знаете ли в кои храни има най-много калций?
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Възможни симптоми
Калцият е важен минерал за здравословното състояние на костите и въобще за жизнените процеси. Но в излишък може да влияе негативно на функционирането на организма и да причини следните симптоми:
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
- главоболие и прекомерна умора;
- често желание за уриниране;
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Още: Сутрин или вечер - кога е по-добре да пиете калций?
- постоянна жажда;
- намален апетит;
- гадене, повръщане;
- промени във функционирането на бъбреците и риск от образуване на бъбречни камъни;
Още: Невролог: Това са най-важни витамина и минерала за мозъка
- чести крампи;
- сърдечна аритмия.
При хиперкалциемия може също да бъдат изпитани неврологични симптоми като, например, загуба на памет, лесна раздразнителност, депресия, или обърканост.
Основни причини
Главната причина за излишък на калций в тялото е хиперпаратиреоидизмът - при него малките паращитовидни жлези, намиращи се зад щитовидната жлеза, образуват излишъци от хормона, който регулира количествата на калция в кръвта. Обаче хиперкалцемия може да възникне и поради други усложнения от рода на следните:
- хронична бъбречна недостатъчност;
- излишък на витамин D, най-вече по причина на заболявания като туберкулоза, саркоидоза, кокцидиоидомикоза или прекомерно консумиране на продукти с такъв витамин;
- страничен ефект от употребата на някои лекарства с литиева съставка;
- тумор в бъбреците, костите или червата;
- тумор в панкреатичния остров;
- млечно-алкален синдром, провокиран от прекален прием на калций и антиациди;
- множествен миелом;
- болест на Пейджет;
- хипертиреоидизъм;
- ендокринологични заболявания като феохромоцитом, болест на Адисон, тиреотоксикоза.
Злокачествена хиперкалцемия се причинява заради образуване на хормон, подобен на паратироидния хормон, от туморни клетки и е трудна за лечение. Друга форма на хиперкалциемия в случаи на рак възниква поради увреждане на костите, причинено от костни метастази.
Диагностициране
Диагнозата хиперкалциемия се поставя чрез кръвен тест, който открива стойности на общ калций над 10,5 mg/dl или йонен калций над 5,3 mg/dl.
След потвърждаване на тази диагноза лекарят трябва да поиска тестове за идентифициране на причината, което включва измерване на паратхормона (ПТХ), произвеждан от паращитовидните жлези, оценка на нивото на витамин D, образни тестове като томография или резонанс за наличието на рак, състояние на бъбречната функция, наличие на други ендокринологични заболявания.
Лечение
Лечението на хиперкалциемия се препоръчва обикновено от ендокринолог, и включва лекарства за контролиране на хормоналните нива, също и операция за отстраняване на тумори, които може да са провокирали излишък на калций.
Лечението не се провежда спешно, освен ако симптомите са сериозни или степента на калций в кръвта достигне 13,5 mg/dl, което вече е голям риск за здравето. Лекарят може да предпише интравенозна хидратация, диуретици като калцитонин, фуроземид, или бифосфонати, за да понижи нивото на калция и да избегне усложнения в сърдечния ритъм или увреждания в нервната система.
Хирургия за лечение на хиперкалцемия се прилага само, когато причината за проблема е увреждане в някоя от паращитовидните жлези и нейното отстраняване е препоръчително.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---