Стомашните газове се причиняват главно от неволното поглъщане на въздух по време на хранене, но също и поради разграждането на храната в дебелото черво. Някои храни като боб, круши, броколи, гъби, мляко, пълнозърнести храни и ябълки допринасят за увеличаване на газовете в стомаха.
Още: Как да се справите с омазнения черен дроб: 4 природни лекa, които наистина помагат
Как да намалим газовете в стомаха след хранене
Експертите твърдят, че първата стъпка към намаляване и елиминиране на стомашните газове несъмнено е хапането и дъвченето на храната. Храната трябва да се сдъвква добре преди да се погълне и така се смила по-лесно.
Втората важна стъпка е да седите прави след хранене, за да облекчите коремното налягане и да улесните отделянето на газове. Друга важна стъпка е ходенето след хранене. Ходенето помага много за храносмилането, намалява газовете и подуването, което се появява след хранене.
Четвъртата стъпка е да пиете чай от мента веднага след хранене, който отпуска мускулите, участващи в храносмилателната система, улеснявайки изхвърлянето на газове. Научните изследвания по този въпрос потвърждават, че храните, богати на пробиотици, са много важни за намаляване на стомашните газове.
Какво представляват пробиотиците
Пробиотиците са вид добри бактерии, които живеят в храносмилателната система и поддържат чревната флора балансирана.
Пробиотиците помагат да се балансира нивото на микроорганизмите в чревната флора, така че стомашно-чревната система да усвоява правилно храната; предпазват ни от патогени, т.е. от вредни микроорганизми; очиства организма от вредни компоненти; те произвеждат витамини и други съединения и балансират имунната ни система.
Още: Забравете за лекарствата: Този зеленчук ще ви помогне да се справите със запека
Една от най-богатите на пробиотици храни е кефирът, но също и киселото мляко, домашното кисело зеле, черният шоколад, бананите и доматите. Ако искате да поддържате баланса на чревната флора, е необходимо да ограничите дозата на храните, които унищожават полезните бактерии. Белият хляб е една от тези храни. Не се колебайте да изберете пълнозърнест хляб, който съдържа протеини и допълнителни хранителни компоненти.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.