Кафето е една от най-консумираните напитки в света и е извънредно популярно заради своя вкус, аромат и стимулиращ организма ефект. На всичко отгоре в последно време придобиха голяма известност редица изследвания, демонстриращи доказано намаляване на смъртността чрез неговата употреба и оттогава постоянно се проучва влиянието му при редица заболявания, като диабет тип 2, болестта на Паркинсон и, разбира се, спрямо чернодробните заболявания.
Още: Как да се преборим с усещането за студени крака?
Още: Как да изберем правилните ски обувки за нас?
Д-р Жулиана Преле Виейра Коща разяснява тук следното по въпроса. https://hospitalsiriolibanes.org.br/blog/gastroenterologia/o-cafe-e-a-saude-do-figado
Химическият състав на кафето е твърде разнообразен и се влияе от множество фактори, като вида на кафето, метода на печене, обработка и екстракция. Въпреки че кофеинът е най-известното вещество в него, той е само едно от над 1000 вещества в състава му.
Още: Тази напитка ободрява по-добре и от кафето
Още: Кои са най-честите причини за поява на конденз в банята?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/
В най-новите изследвания се наблюдава, че в кафето има висока концентрация на антиокислители. То оказва важен ефект срещу фиброзата, образуването на неопластични клетки и действа като стимулатор на клетъчната автофагия (която улеснява клетъчното обновяване). Също така, в чернодробната тъкан то намалява възпаленията, следователно образуването на фиброза при чернодробни заболявания по принцип и като цяло. Консумацията на кафе понижава нивата на чернодробните ензими, особено при пациенти с висок риск от чернодробни заболявания като наднормено тегло, диабетици и такива с вирусен хепатит.
Проучванията, свързващи хепатит В и консумацията на кафе, все още са ограничени и се нуждаем от повече такива изследвания. Връзката между вируса на хепатит С и кафето е по-добре проучена, показвайки инхибиране (възпрепятстване) на повторни вирусни заразявания, които са пряко свързана с консумираните дози. Няколко проучвания сочат усилен защитен ефект от консумацията на кафе при хроничен хепатит С, независимо дали със или без лекуване, включително по-добра поносимост към лечението.
Още: 8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре
Едно от най-важните ефекти на кафето е свързано с неалкохолното мастно чернодробно заболяване (NAFLD), по-известно като чернодробна стеатоза или „мазнини в черния дроб“. Намаляването на фиброзата и цирозата също може да се наблюдава при метаболитния синдром, важен фактор за развитието на мастно чернодробно заболяване. Отслабването на вредните фактори се подсилва от намаляването на затлъстяването и инсулиновата резистентност.
След дълъг период на изследване за ефекта на кафето върху различни видове злокачествени заболявания, неговият защитен ефект върху чернодробната неоплазия (хепатокарцином) стана очевиден. В зависимост от консумираната доза, проучванията показват намаление от 40% до 72% в случаите на хепатоцелуларен карцином, което редуциране е по-голямо при висока консумация на кафе (повече от 3 чаши на ден).
Още: Стихотворение на деня, 8 януари, от Дора Габе
Още: Какъв църковен празник е на 8 януари - традиции и обичаи
Още: Чай или кафе: Какво е по-добре да пием сутрин?
Защитният ефект срещу прогресирането на повечето чернодробни заболявания се забелязва от 2 чаши кафе на ден (което съответства на 10 г смляно кафе или 5 г разтворимо кафе) и се усилва до 4-6 чаши на ден. Консумацията на до около 400 милиграма кофеин на ден се счита за все още безопасна.
Все пак, въпреки многото предимства, важно е да бъдат запомнени възможните странични ефекти от консумацията на кафе и които са пряко свързани с поетата доза: като главоболие, безсъние, сърцебиене, тремор, възбуда, стомашен дискомфорт и дори химическа зависимост . Тежки неблагоприятни ефекти също са докладвани при прекаляване в употребата на кофеин, с кардиологични и неврологични симптоми като халюцинации, гърчове, аритмии, в допълнение към сърдечно-съдови усложнения (особено ако консумацията е повече от 300 милилитра дневно).
Все още се нуждаем от повече проучвания, за да потвърдим крайния ефект от консумацията на кафе върху всяко от чернодробните заболявания, препоръчителната доза и неблагоприятните ефекти, особено когато мислим за установяване на специфично лечение. Факт е обаче, че е установена пряка връзка със здравето на черния дроб и имаме добри перспективи за още едно средство в неговия терапевтичен арсенал.
Внимание! Тази статия е предназначена само да предаде информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
Още: Какво се случва с кръвната захар, ако пиете кафе на празен стомах - отговор от лекар
---