Когато болката при дишане продължава повече от 24 часа и е придружена от други симптоми, е важно да се консултирате с пулмолог или общопрактикуващ лекар.
Д-р Родриго Паеж разказва за най-честите причини, предизвикващи такава болка. https://www.rodrigopaez.com.br/publicacoes/dr-sinto-dor-no-peito-ao-respirar-e-grave/
Основни причини
1. Газове
Излишъкът от газове е една от основните причини за болка при дишане. При натрупването им те оказват натиск върху коремните органи, причинявайки болка, която се разпростира към гърдите и може да се усети при дишане.
Газовете се елиминират чрез масажиране на коремната област, натискане на корема или пиене на чайове с храносмилателни свойства, например.
2. Пристъпи на тревожност
Още: Лекар: За колко време минава болката при гастрита?
Пристъпите на тревожност се характеризират със симптоми като ускорен пулс, учестено дишане, изпотяване и болка в гърдите.
В този случай е важно да се опитате да мислите за нещо различно от причината за безпокойство. Извършвайте дейност, която ви харесва, и правете дихателни упражнения, докато кризата започне да отслабва.
3. Мускулна травма
Болката при дишане е често срещана в ситуации на мускулни проблеми от рода на мускулно разтягане, и може да се дължи на пренапрежение - например във фитнес-залата или по време на активно спортуване.
Препоръчително е да почивате и да избягвате натоварването, особено носенето на тежести. Студен компрес върху областта също намалява дискомфорта.
4. Костохондрит
Костохондритът може да бъде причина за болка при дишане и се характеризира с възпаление на хрущяла, който свързва гръдната кост с горните ребра. В някои случаи болката изчезва без необходимост от медицинско лечение. Трябва да почивате, когато е възможно.
Още: Защо тялото боли и какво да направим, за да се почувстваме по-добре
5. Грип и настинка
Грипът и настинката могат да причинят болка при дишане, дължаща се на натрупване на секрети в дихателните пътища.
Симптомите обикновено се облекчават с почивка и прием на течности. Важна е и съответна диета за подсилване на имунната система.
6. Белодробни заболявания
Още: Ако ви заболят бедрата, непременно направете това
Често белодробни заболявания са свързани с болка при дишане, особено в гърба, тъй като голяма част от белите дробове са разположени в задната област.
Особено внимание е нужно при съмнение за белодробна емболия - спешна ситуация, когато съд в белия дроб се запуши поради съсирек. В тези случаи болката се влошава много бързо, причинявайки кашляне на кръв и затруднено дишане.
Лечението зависи от конкретното белодробно заболяване и трябва да бъде предписано от пулмолог след идентифициране на правилната причина чрез изследвания като рентгенова снимка на гръдния кош или компютърна томография.
7. Пневмоторакс
Още: Лекар: Кои симптоми подсказват за увеличен далак
Пневмотораксът се характеризира с наличието на въздух в плевралното пространство между гръдната стена и белия дроб. Тогава изникват симптоми като изключително затруднено дишане, кашлица и болка в гърдите, в допълнение към болката при самото дишане.
Ако има съмнение за пневмоторакс, важно е по-бързо да отидете в болницата, за да преминете тестове и да започнете най-подходящото лечение.
8. Плеврит
Болката при дишане е много често срещана при плеврит, който се характеризира с възпаление на плеврата - мембраната, която обгражда белите дробове и вътрешната част на гръдния кош. Обичайно е болката да е по-интензивна при вдишване, тъй като белите дробове се пълнят с въздух и плеврата докосва околните органи. Важно е да отидете в болница, за да може лекарят да оцени симптомите и да предпише най-подходящите лекарства.
Още: Лекар: Кои са най-честите причини за болки в гърдите при бременност?
9. Перикардит
Болката при дишане може също да бъде свързана с перикардит - характеризиращ се с възпаление на мембраната, която покрива сърцето и перикарда, причинявайки силна болка в областта на гръдния кош, особено при опит за дълбоко вдишване. Перикардитът обикновено се появява като последица от други заболявания, като лупус, инфекции или пътно-транспортни произшествия. Лечението трябва да бъде посочено от кардиолог. Важно е обаче човекът да си почива.
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---