Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Кои са най-честите причини за болки в гърдите при бременност?

11 декември 2024, 07:15 часа

Бременността е чудо, вълшебни 9 месеца, през които в тялото на жената се развива новия живот. За да бъде женското тяло убежище за плода, докато се развива и подготвя да се появи на белия свят, в него естествено настъпват промени, някои желани и приятни, други не особено, а трети плашещи или дори болезнени. Бушуването на хормоните неминуемо води и до промени в настроението, както и прекомерна чувствителност и емоционалност на дамите. Дори нормалната бременност без усложнения и без риск за майката и плода е свързана с някои неприятни и болезнени усещания като проблемите в гърба при напреднала бременност, дължащи се на тежестта на плода, повишаването на теглото, честото уриниране, запекът, гаденето през първия триместър на бременността. Особено често бъдещите майки се оплакват и от болки в гърдите. Кои са най-честите причини според лекар за болки в гърдите при бременност и има ли как да бъдат облекчени?

Лекар – болки в гърдите при бременност – причини

Причините за болките в гърдите по време на бременността могат да бъдат различни – както безобидни, така и сериозни и изискващи лекарска намеса. Трябва да уточним и дали говорим за болки в гърдите или за болки в гръдния кош.

Още: 5 причини за болка в гърдите, които нямат нищо общо със сърцето

Болките в гърдите могат да се дължат на  тяхното нарастване и подготвянето им да за кърменето, както и на хормоналните промени, съпътстващи бременността. Гърдите и болезнените усещания в тях са и един от първите симптоми на бременността, като напрежението и болките в тях често не  приключват с раждането. Кърменето може да доведе до разраняване на зърната и болка, а възпалителни процеси в гърдите като мастит могат да бъдат изключително опасни и болезнени. 

За болките в гръдния кош има други причини. Най-честите сред тях  са:

  • Болка в резултат на растящия плод

Когато бременността напредва и плодът расте, той осъществява натиск и води до болка. Натискът е характерен за късния етап на бременността, когато плодът е достатъчно голям, за да го осъществи.

Още: Лекар: Кои са най-честите причини за болки в гърдите при жените

  • Болка в резултат на киселини

Различни храни могат да породят образуване на киселини в стомаха, а те водят до парене и болка в гръдния кош. Киселините често тормозят бъдещите майки, защото по време на бременност повишаващите се нива на хормона прогестерон причиняват отпускане на езофагеалния сфинктер, което увеличава риска от киселинен рефлукс, и са сред честите причини за болка в гръдния кош. Бременната не е нужно да търпи тази болка по време на цялата бременност. Лекарят може да предпише медикаменти, които неутрализират стомашната киселина и по този начин облекчават болката, ако бременната страда от упорити киселини. Бременните следва да избягват консумацията на пикантни, мазни и пържени храни, ако страдат от киселини по време на бременността си, за да имат по-редки пристъпи и да не ги тормози така осезаемо болката в гръдния кош.

  • Сърдечно-съдови заболявания

В редки случаи болките в гръдния кош могат да се дължат на заболявания на сърцето и съдовете. Ако бъдещата майка не подозира това, не се консултира с лекаря си, считайки че тази  болка е от киселини например, то ситуацията може да се окаже много опасна  за майката и плода. Ето защо бременните не трябва сами да си поставят диагноза и да считат, че знаят причините за всяко тяхно неразположение, а следва да се консултират с лекаря си всеки път.

Още: Как да се проверявате за рак на гърдата, според експерти

  • Усложнения на бременността

Бременността, макар да е рядко, може да протича с усложнения, водещи до болка в гръдния кош. В идеалния случай бременната ще сподели и обсъди с лекаря си своевременно всяко ново болезнено усещане, за да се увери, че е нормално и че няма сериозен проблем, заплашващ нейния живот или този на бебето. Сред особено опасните състояния, които могат да се развият по време на бременност и да застрашат живота на майката и плода, ако не се лекуват незабавно, са:

  1. Прееклампсия, при която също се наблюдава болка в гърдите, но и високо кръвно налягане, висок белтък в урината, подуване на ръцете и лицето, внезапно наддаване на тегло и др. Състоянието се лекува в болнична обстановка, за да не прерасне  в т.нар. HELLP синдром, който е особено опасен и с висока смъртност сред майките.
  2. Белодробна емболия, която далеч не засяга само дамите, очакващи дете, но хормоналните и други промени в тялото по време на бременността увеличават няколко пъти риска от образуване на тромби, тъй като се променя начина, по който се съсирва кръвта. Това прави лекарската консултация при болки в гръдния кош задължителна, дори да се окаже, че се дължат на киселини.

 

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/327409#serious-causes

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес