Възпаляване на жлъчния мехур обикновено се предизвиква от наличието на камъни в него, което причинява запушване на жлъчните пътища. Това води до симптоми като спазми от дясната страна на корема, гадене, повръщане, треска, чувствителност при палпация (опипване).
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Възпалението може също да възникне поради тумор в жлъчните пътища или инфекции. То може да бъде остро, с интензивни и бързо влошаващи се симптоми, или хронично, с по-леки симптоми, които да продължат седмици или месеци.
Д-р Кларис Безера разяснява тук този проблем. https://www.tuasaude.com/refluxo-biliar/
Още: Това не е жълтеница: 7 признака на лоша функция на жлъчния мехур
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Симптоми за възпален жлъчен мехур
Основните симптоми при възпален жлъчен мехур са следните:
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
- Спазмоподобна болка горе вдясно в корема, която може да започне над пъпа;
- Висока чувствителност при палпация по време на медицински преглед;
- Гадене, повръщане;
- Липса на апетит;
- Чувство за подуване на корема и повишени газове;
- Треска и температура над 38ºC;
- Общо неразположение;
- Сърцебиене;
- В някои случаи пожълтяване на очите и кожата.
При острото възпаление симптомите обикновено се засилват 1 час след прием на мазна храна и често може да бъдат объркани с инфаркт.
Още: Как сланината влияе на жлъчката и холестерола?
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
При хронично възпаление на жлъчния мехур те са по-леки, но продължителни и се появяват след прием на храни, богати на мазнини и в края на деня.
Какво е жлъчен (дуоденогастрален) рефлукс?
Това усложнение настъпва, когато жлъчката, отделена от жлъчния мехур в началото на чревния тракт, се връща в стомаха или дори в хранопровода, причинявайки възпаление на стомашната лигавица.
Симптоми
Още: Лекар: Камъни в жлъчката - това са първите симптоми
- Болка в горната част на корема;
- Парене в гърдите;
- Гадене;
- Повръщане със зелен или жълтеникав цвят;
- Кашлица или дрезгав глас;
- Загуба на тегло.
Макар симптомите да са много подобни на тези на гастроезофагеалния рефлукс, това са различни проблеми.
Как се поставя диагнозата?
Диагнозата жлъчен рефлукс се поставя от гастроентеролог въз основа на признаците и симптомите, представени от лицето, и неговата здравна история. Лекарят трябва да препоръча тестове като ендоскопия и биоимпеданс на хранопровода, които помагат да се провери дали там има рефлукс на жлъчка.
Възможни причини
Жлъчен рефлукс възниква, когато пилорният сфинктер, който разделя стомаха от дванадесетопръстника, не функционира правилно. Това е възможно в резултат на усложнения от стомашна операция, операция на жлъчния мехур или наличие на язви в стомаха.
При нормални условия жлъчката се произвежда от черния дроб и се съхранява в жлъчния мехур. Тя се освобождава, когато има износени червени кръвни клетки и токсични вещества, които трябва да бъдат елиминирани; също при наличие на мазнини, които трябва да бъдат разградени. В този случай тя се пренася до дванадесетопръстника и се смесва с храната, така че да възникне процес на разграждане. След това пилорната клапа се отваря и пропуска само храната.
Ако клапата не се затваря правилно, жлъчката се връща в стомаха и хранопровода, което води до рефлукс.
Как се провежда лечението?
Жлъчният рефлукс може да бъде излекуван, но лечението да отнеме повече време – затова е важно правилното спазване на инструкциите на гастроентеролога.
Най-често се използват лекарства, препоръчани от лекаря, като урсодезоксихолева киселина - вещество, което спомага за насърчаване на циркулацията на жлъчката. По този начин се намаляват честотата и интензивността на симптомите. Въпреки това, също и други лекарства може да са подходящи, известни като секвестранти на жлъчните киселини, които се свързват с тях в червата и предотвратяват реабсорбцията им (обратното всмукване).
Въпреки това, ако симптомите не се подобрят с лекарства, гастроентерологът може да препоръча операция, известна като „отклоняваща хирургия“. Чрез нея хирургът създава нова връзка за дренаж на жлъчката по-надолу в тънките черва, като я отклонява от стомаха.
Внимание! Тази статия е предназначена само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---