Едно селце, разположено в община Симитли, Благоевградско, сгушено в полите на Рила и Пирин, наричано „Малкия Лондон“ и населявано от едва 159 души според данните от преброяването през 2022 година, държи рекорд в България. Ако предполагате, че е по надморска височина заради исполините Рила и Пирин, или по красота заради дивната хубост на планините, в които се простира, грешите. Всъщност Градево е най-дългото село в България и именно с това е популярно. Но не само…
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Историята на най-дългото село в България
Цели 15 километра е дължината на най-дългото село в България, като пътят Симитли-Разлог през Предел преминава през дългата главна улица на селото, но Градево има още много поводи за гордост, донесли му слава извън впечатляващата му дължина.
Топ 10 на най-красивите села в България
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Възникнало като колибарско селище, чието население се занимавало предимно с отглеждането на овце и кози, както и с обработката на земята и засаждането на картофи и царевица, Градево се развива през вековете като селище на българщината, за което свидетелства саможертвата на местни жители по време на Балканската война.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Паметник на загиналите за България местни жители ни посреща в Градево днес, за да се поклоним през делата им и да си припомним, че земята ни е раждала славни и горди българи във всяко кътче от страната. Имената си в историята ни записват и други местни жители, сред които композиторът и диригентът Филип Аврамов, живописецът Стоян Сотиров, църковният деец Аврам Младенов и много други учители, лекари, опълченци, войводи, борци за свобода и правда – храбри български мъже.
Градево се гордеело и със своето изцяло християнско население, което около 1900-та година наброявало 1650 души. Днес селото е населявано от едва 159 души, всички християни, като две църкви съхраняват вярата. Едната от тях – Свети Илия – е от национално значение и е построена в далечната 1847 година. Името на църквата не е случайно.
Ще познаете ли най-красивото село в България?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Свети Илия се счита за покровител и пазител на най-дългото село в България, поради което в деня на светията всяка година на 23 юли се празнува празникът на село Градево. Приблизително същата е и възрастта на другата църква в най-дългото село в България, кръстена на Свети Никола, като градевци честват тържествено и църковно и деня на този светия.
Възможно е да сте чували името на Градево около събитието „Пирин пее” – събор на народното творчество, провеждан в местността Лаговете, намираща се само на 12-тина километра от най-дългото село в България.
Градево – жива история и традиции
Макар да са шепа хора, градевци – горди и родолюбиви българи – правят всичко по силите си, за да съхранят паметта, историята, традициите и обичаите в това селце и да ги предадат на идните поколения. През настоящата година един позабравен обичай – Сурва – е възроден в Градево и хлопки, звънци и страховити маски гонят злите духове от селото. Кукерските игри в Градево не се различават особено от тези в други части на страната, където те са съхранени и запазени като част от корените ни и народната ни памет.
Градево е пазител на традициите и българщината и днес, така че ако имате път към Благоевград или в тази част от страната, не пропускайте да го посетите лично.