Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кумичене 2024 г.: Една от традициите на Цветница

28 април 2024, 05:10 часа

В религиозния календар Цветница, (Връбница, Цветна неделя, Разцветница) се свързва с влизането на Христос в Йерусалим, където бил обсипан с цветя и приветстван с палмови клонки. У нас за ритуала се използват върбови клонки, които са осветени в църквата, и с които се закичва входната врата на дома. Вярва се, че те пазят от болести и зло през цялата година. Цветница винаги се чества в неделя, а през 2024 година се отбелязва на 28 април.

Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?

Още: За какво да внимаваме при готвене в медни съдове?

Още: Лазаровден и Цветница: Срещата на християнските празници и народните традиции

Как се изпълнява ритуалът Кумичене

На Цветница следобед, възрастни жени отвеждат лазарките на реката за да си изберат кумичка или кума. Всяко момиче свива венец от върба, наричан търкалце или колелце. Момите хвърлят венците едновременно в реката и пеят песента:

„Лаленце се люлее сред зелени ливади,

Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 15 януари /валутен калкулатор/

не е било лаленце, ами е било детенце.

Майка му го будеше:

Стани, стани, детенце,

за да видиш лазарки!“

Още: Защо лъвът е „царят на джунглата“, а не тигърът

Още: Стихотворение на деня, 15 януари, от Пейо Яворов

Момата, чието венче излезе най-напред, става кума/кумичка. Момичетата я понасят на ръце към селото, пеейки. До Великден те не разговарят с нея ако я срещнат и не й минават пътя. На Втория ден от Великден те й отиват на гости, „за да ги опрости“ и тогава за първи път й проговарят. Носят й като дар специален обреден хляб кукла, в средата на който има червено яйце. Майката на кумата/кумичката приготвя трапеза за лазарките и те престават да говеят пред нея.

Ритуалът Кумичене в различните части на страната

Още: Какво се прави със старите върбови клонки от Цветница?

  • В Софийско кума се избира, като лазарките теглят чоп.
  • В някои села поставят върху дървена бухалка за пране на дрехи толкова хапки, колкото са лазарките и ги пускат по течението – момата, чийто залък стигне най-далеч, става кума. След това всички отиват в дома й, като по пътя кумата играе, а останалите пеят: „Напред, напред, кумице, Лазаре!“. В дома на кумата разделят получените при лазаруването дарове, след което сядат на обща трапеза.
  • В района на Добруджа кумиченето се изпълнява не за да се избере кума на лазарките, а за да се види коя мома първа ще се омъжи, респективно втора и т.н. до края на годината според това чий венец отплува най-далеч.
  • Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
    Цвета Господинова
    Цвета Господинова Отговорен редактор
    Новините днес