Когато приготвяме ястия, ние мислим за тяхното калорично съдържание и съдържанието на полезни хранителни вещества. Но за да усвоим напълно различни храни от стомаха, се нуждаем от различни периоди.
Още: Кое е най-старото име на Видин?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Какво се случва след като ядем храна? За да бъде полезна за човека и да осигури необходимата на организма му енергия, тя трябва да се преобразува в химични елементи и след това да се усвои от тялото. Процесът започва още в устната кухина, когато се разтваря в слюнката и зъбите усвояват храната. По-късно се атакува от стомашните сокове и киселини.
След напускането на стомашната кухина, храната навлиза в чревния тракт, където продължава взаимодействието и със стомашните сокове. После абсорбирайки се в кръвта, през капилярите на черния дроб – хиляди ензими, намиращи се в него, неутрализират всякакви токсини (като алкохол), оставяйки полезното желязо, витамините и глюкозата.
Всички храни се разделят на четири групи, според скоростта на храносмилане:
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов
· Въглехидрати - салати, сурови зеленчуци, плодове. Усвояват се за 30-40 минути.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Този човек се появява само в една глава от живота ви, но е ключов за останалите
Още: Дневна нумерологична прогноза според датата на раждане за 2 април 2025
· Протеини и някои мазнини - яйцата, млякото, рибата и морските дарове. Усвояват се от стомаха за 1-2 часа.
· Сложни въглехидрати, нишестета, някои протеини - бобови растения, пълнозърнести храни, картофи. За около 2-3 часа.
· Кафе, гъби, паста, консерви. Те се обработват в продължение на 5-6 часа.
Още: Жените го обожават, но мъжете го мразят: Този цвят червило ви състарява
Още: 2 април 2025: Какъв църковен празник е утре
Какви фактори трябва да се вземат предвид?
Продължителността на храносмилането на храната зависи от нейната температура. Горещата храна отнема повече време за обработка от студената. Степента на смилане и методите на готвене също имат значение. Варените и пържените храни са лишени от ензимите, които първоначално са присъствали в тях по време на термичния ефект, и се разграждат 75% по-дълго.
А пък водата в чист вид не остава в стомаха за храносмилане. Тя навлиза в червата в рамките на максимум 15 минути и се абсорбира от тялото в дебелото черво. Горещата храна се усвоява от стомаха за около два или три часа, преди да влезе в тънкото черво, където процесът на разделянето на хранителни вещества и храната продължава. От 2 до 3 часа е времето, отнемащо за смилане на храната и разграждане на протеини в стомаха. Това е нормално, защото самият процес на ферментация започва с поглъщането на несмлени протеини в тънкото черво.
Студената храна в стомаха се усвоява по-бързо: протеинът няма време да се храни нормално и отива директно в тънките черва, неговата функция е основа на процеса на разграждане и усвояване на въглехидрати, тъй като бактериите в него са отговорни за това.
Разбира се, протеинът не се абсорбира правилно поради поглъщане на несмляната храна в стомаха в тънките черва. Освен това бактериите в месните продукти (протеините) започват размножаване, причинявайки различни неудобства в стомаха като подуване, газове, запек и др.
По време на обяд храната се усвоява по-бързо. Затова след обилна закуска и обилна вечеря не бива да натоварвате изтощения си стомах с обилни закуски. По-добре е да изчакате, докато храната в него се усвои напълно. Продължителността на усвояване на храната в стомаха зависи от това какви точно храни са смесени.
Например, една ябълка може да се усвои за половин час. Един сандвич от различни компоненти ще се усвоява в храносмилателния орган на човека за 5 часа. Затова е много важно предвид да се вземе скоростта на усвояване на храната и да знаете как да я комбинирате.