Лятото тепърва започва, а някои от дърветата вече са отрупани с вкусни и зрели плодове. Ако не успявате да ги консумирате всичките, то добра идея е да консервирате някои и друг буркан за през студените месеци.
От край време на компотите се гледа като на нещо екзотично. Те ни дават възможността да похапваме целогодишно любимите си плодове, макар и преминали през термична обработка.
Факт е, че в днешно време пазарът предлага разнообразие от плодове, но запазена марка на българина си остават вкусните компоти, още от времето на баба.
Още: Колко време трябва да се варят компоти от ягоди?
Днес ще споделим с вас как е правилно да се варят компотите, така че да са по-трайни.
Как е правилно да се варят компотите? Всяка домакиня трябва да знае
И да не ни се иска да си го признаем, приготвянето на компоти е цяло изкуство. Рецептите се предават от уста на уста и от поколение на поколение. Именно в тези рецепти е маркирано и точното време, в което трябва да се варят компотите, за да могат плодовете да запазят полезните си свойства.
Трябва да знаете, че компотите от праскови и сини сливи не бива да се варят повече от 15 минути, тъй като плодовете са много крехки.
Още: Кой компот помага за успокояване на кашлицата?
Компотите от круши и къпини се варят максимум 10-15 минути.
Дюлите обаче е добре да варите около 30 минути, за да могат резените плодове да омекнат достатъчно.
Ако сте решили да приготвяте компоти от череши, засечете 5 минути. Това време е напълно достатъчно, за да не се разкашкат черешите в буркана и да са вкусни, когато ги консумирате.
Ако съветите в тази статия са ви били полезни, не забравяйте да ги споделите с близки хора и приятели!
Още: Кой компот е перфектен за сваляне на висока температура?