С настъпване на зимните месеци и нарастване сметките за ток, правим всичко възможно да намалим разходите си. Затова е важно да знаем колко ток харчат основните електроуреди у дома. Ще се опитаме да помогнем как да изчислите количеството електроенергия на бойлера.
Количеството ток, което бойлерът изразходва на месец, зависи от няколко фактора:
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
* обем на бойлера
Обикновено по-големите бойлери консумират повече енергия, тъй като трябва да поддържат по-голям обем вода на определена температура.
* температура на нагряване на водата
Ако температурата на водата, която бойлерът поддържа, е по-висока, това може да повлияе на разхода на енергия.
* енергийна ефективност на бойлера
Новите и по-ефективни бойлери обикновено използват по-малко енергия в сравнение с по-старите модели.
* брой и продължителност на използваните цикли
Честотата на използване на бойлера и продължителността на всеки цикъл оказва влияние върху разхода на електроенергия.
Колко ток харчи един бойлер на месец - колко Ви струва това?
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Колко ток изразходва един бойлер?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Трудно е да се изчисли точно колко електроенергия изразходва един бойлер, ако трябва да посочим конкретна цифра. Важно е да обърнете внимание какво е посочено от производителя - киловат/час. Така ще знаете приблизително колко ще ви струва за 1 час. Сметката ви няма да е точна, ако не изключвате бойлера, което се препоръчва.
Ако включвате бойлера по един път на ден, след което използвате цялата вода, по-лесно ще изчислите колко киловата на час изразходва, защото може да засечете колко часа работи, докато се самоизключи.
Формулата в този случай е:
2 часа работа х киловатите, посочени от производителя = изразходваната енергия на ден, която трябва да умножите х броя дни в месеца, а след това и по цената на киловат.
Енергиен клас на електрическите бойлери
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Според актуалните европейски разпоредби, всички електроуреди трябва да се продават със специален етикет, който показва енергийния клас, в който попадат. По отношение измерване на енергийната им ефективност, европейският регулатор определя две групи електрически бойлери:
* Първа група - конвенционални електрически бойлери, при които водата се загрява директно от електрически нагревател.
* Втора група - електрически бойлери с индиректно загряване - разполага със специални приспособления за затопляне на водата от външен топлинен източник (печка, котел, слънчев колектор и др.)
Енергиен клас
И при двете групи бойлери енергийният клас се отбелязва с букви от А до G, който се определя от специализирани лаборатории, които работят по стандартизирана методика. Тъй като енергийният клас се посочва в много широки граници, от значение са и други показатели, видими на етикета.
Годишна консумация на електроенергия в kWh
Според промяната в етикетирането, въведена през 2021 г., годишната консумация на електроенергия се изобразява в средата на етикета. Според този показател може да се измери приблизителната цена за използваното електричество на годишна база.
Максимална температура на работа
На етикета е посочена и максималната температура, при която бойлерът може да бъде настроен за работа.
Количеството топла вода - от какво зависи?
Обемът на бойлера е основният показател, по който определяме количеството топла вода, което може да ни осигури даден уред. От значение е също времето, за което се смесва количеството студена вода с наличната топла вода.
Един бойлер харчи ето колко ток – научете отговора и как да спестите
Съвети да намалим разходите за електроенергия от бойлера
1. Изберете нов, по-високо енергийно ефективен бойлер.
2. Използвайте нощната тарифа за електрическа енергия.
3. Ако е възможно, не дръжте бойлера постоянно включен.
Макар да разполага с термостат, който се включва и изключва при определени условия, препоръчва се да бъде изктлючван при по-продължителен период, в който няма да се използва. По този начин се предотвратява натрупването на котлен камък, който е вреден за всеки домакински уред, който работи с вода.
4. Веднъж годишно е добре да източите цялото количество вода. Така ще се отстранят натрупалите се седименти, ще се улесни преноса на топлина и ще се запази ефективността на уреда.
5. Избирайте бойлери от доказани марки.
6. Съобразете капацитета на бойлер с потребностите на вашето домакинство. По-големият бойлер генерира излишен разход, а по-малкият може да не бъде достатъчно ефективен за вашите нужди.