Сънят е един от най-основните процеси за възстановяване на организма, но колко добре всъщност разбираме какво се случва в тялото ни, когато спим? И какво ще си помислите, ако научите, че кратките събуждания през нощта всъщност могат да са нормална част от съня и дори да са полезни за вас?
Скорошно изследване хвърля нова светлина върху процесите, които се случват, докато спим, като разкрива, че тези „микросъбуждания“ могат да играят ключова роля за укрепването на паметта и възстановяването на мозъчната активност. Но как се случват тези неочаквани моменти на събуждане и какво значение имат за нашето здраве и сън?
Ако притежавате смарт часовник или гривна, тогава може би вече сте забелязали това. В противен случай проверете смарт часовника си. В тази статия ще ви разкрием нещо интересно свързано със съня.
Още: Ноктите като огледало на здравето: Промени, които не трябва да пренебрегвате
Често ли спите без прекъсване? Скорошно проучване показва, че всички ние всъщност се събуждаме десетки пъти... без това да се отразява на качеството на съня ни.
Невидим феномен, който не смущава вашата нощна почивка
Това проучване, публикувано в научното списание Nature е проведено от изследователи от университета в Копенхаген (Дания), не се занимава с напреднали нарушения на съня.
В това проучване не става дума за безсъние, а по-скоро за събуждания или дори микросъбуждания. Често срещано погрешно схващане е, че добрият сън е тясно свързан с непрекъснатия сън.
Още: Лекар: Този на пръв поглед безобиден навик може да навреди на здравето ви
Селия Киерби, един от авторите на изследването, обяснява, че сънят е много сложно състояние: „Научихме, че [...] се събуждаме повече от 100 пъти на нощ и това е по време на напълно нормален сън.“
Норадреналин, хормонът, който контролира тези събуждания
Норепинефринът е хормон на стреса. Освен това е мозъчен невротрансмитер, подобен на адреналина и играещ важна роля в концентрацията.
Датски изследователи разкриха, че норадреналинът е отговорен за нашето събуждане. За да открият това, те изследвали мишки, но този модел може да бъде моделиран върху всички бозайници, тъй като се основава на система, обща за всички тези живи същества.
Още: Вкусно, но с повишено внимание: Кой зеленчук крие опасност за здравето ни
Учените вкарват микроскопични сензори и оптични влакна в мозъците на тестовите гризачи. Те позволяват прецизни и непрекъснати измервания на мозъчната им активност. След това норадреналинът причинява повече от 100 събуждания на нощ.
Продължителността им е толкова кратка, че спящият не ги усеща. Проучването предполага, че това се счита за обаждане за събуждане, тъй като мозъчната дейност се рестартира, но в действителност спящият всъщност не се събужда всеки път.
„Може да се каже, че кратките събуждания нулират мозъка, така че да е готов да съхранява спомени, когато заспите отново“, обяснява Майкен Недергаард, който ръководи изследването.
Това лошо ли е за съня ни?
Още: Грешката, която тайно съсипва разговорите ви: 99% от хората я допускат
Това ново проучване показва, че когато спим, нивото на норепинефрин в тялото се повишава и намалява на всеки 30 секунди по вълнообразен модел. Високите нива на норепинефрин означават, че мозъкът е буден за кратко, докато ниските нива на норепинефрин означават, че е заспал.
„Нашето проучване предполага, че краткотрайните събуждания са естествена част от фазите на съня, свързани с паметта. Това дори може да означава, че сте спали много добре “, добавя Селия Киерби.
Защо тези микросъбуждания всъщност са полезни
В същото време изследователите установяват, че мишките с най-много норадреналинови вълни имат най-добра памет. Те били накарани да наблюдават и подушат два предмета, преди да бъдат приспани.
Още: Щом разберете ТОВА, ще забравите за следобедната умора
Когато се събудиха, един от предметите бил сменен. Мишките с най-високи нива на норепинефрин изучават най-вече новия обект, което означава, че помнят този, който не е заменен.
„Мишките са развили „супер памет“. Те са имали по-малко проблеми със запомнянето на неща, които са научили предишния ден. Това предполага, че динамиката на норадреналина засилва процесите на съня, които влияят на паметта ни “, обяснява Селия Киерби.
Още: 4 кристала, които ще премахнат стреса и тревожността от живота ви завинаги