Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коя река минава през град Трявна?

31 юли 2023, 12:33 часа

„Опознай Родината, за да я обикнеш“ – е възкликнал пътешественикът и творецът Алеко Константинов. Днес често срещаме този цитат и го използваме. А опознаването на Родината не значи само да посетите популярните курорти и да се „загубите“ в зелените планини и пенливите морски води, а и това да познавате градовете на страна, историята и бита им, миналото и настоящето им и дори водното им богатство.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

България е страна, богата на води, поради което не е изненадващо, че реки прекосяват много от населените места в страната ни. И докато големите реки, миещи бреговете на част от градовете и селата ни, са известни на повечето читатели, то има градове, известни с историята си, за които обаче не знаем много по отношение на водното им богатство, нито за малките рекички, лъкатушещи през тях. Известно ли ви е например коя река минава през града жива история и архитектурно богатство за страната ни – Трявна, чиято самобитна архитектура на поколенията майстори-строители е съхранена непокътната и днес?

Коя река минава през град Трявна?

През популярния възрожденски град, най-старите официални сведения за който са от времето на османската власт – XV-XVI век, а чиито земи са най-първо населявани от Древните траки, преминава едноименната река, пресичаща едноименната планина – Тревненската река в подножието на Тревненска планина. Ако не сте чували за тази река, не се притеснявайте, не сте единствените. Това е малка река, чието значение е само на местна почва, но тя допринася за духа и романтичната визия на града и е ценна за местните жители. Туристите пък я описват като „приказно място с чист въздух“, „народно богатство“, „място за срещи и разходки“. Вероятно я описват така и заради романтичното мостче над реката в Трявна, което се нарича „мостчето на влюбените“.

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Коя е най-пълноводната река в България?

Коя е Тревненска река?

Разбрали коя река минава през град Трявна, със сигурност бихте искали да разберете и повече за нея. Тревненска река извира от Стара планина, протича през Трявна и се влива в Янтра малко преди Велико Търново. След като премине през Трявна, реката се вие из планината, за да достигне Дряново, където получава името Дряновска река. С новото име тя продължава пътя си в посока река Янтра, в която се влива. По поречието на реката няма други големи населени места, но пък се наблюдават интересни местности, което придава очарованието на реката и предоставя възможност за наслада от живописни гледки и досег с природата.

Тревненска река е малка като дължина и не е особено пълноводна, така че в периоди на силно засушаване се наблюдават пресъхвания на места, но това не отнема от красотата, с която впечатлява туристите и посетителите на възрожденския град. Въпреки че е малка и непълноводна река, преминавайки през сърцето на града, тя създава опасност от наводнения, ако вместо засушавания се наблюдават обилни валежи и снеготопене, поради което по поречието на реката има изградени защитни диги.

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

Реката като пазител на традициите в Трявна

Сред най-любопитните истории и събития, свързани с Тревненска река, е женското самодивско хоро във водите ѝ на Еньовден. В деня, в който билките имат най-целебната сила и се отбелязва един от най-цветните, тайнствени, мистични празници – този на Слънцето – във възрожденския град жените танцуват самодивско хоро за здраве във водите на река Тревненска.

Това е най-интересният обичай, свързан с реката, преминаваща през град Трявна. Еньовден се чества по традиция във Възрожденския град с богата празнична програма – фолклорни изпълнения, викторини, занимания за най-малките, свързани и с бита, и с резбарското и зографското изкуство, пиене на билков чай – все пак е деня и на билките, плетене на Еньовски венци, изложби на таланти. В центъра на повечето от тези събития е именно реката – неразделно свързала лъкатушещата си снага с миналото, настоящето и бъдещето на Трявна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес