Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коя е старата столица на Малта?

06 март 2023, 12:00 часа

Мдина е град с множество старинни сгради и укрепления в северната част на Малта. Бил е столица на острова от Античността до Средновековието. Градът все още е затворен в рамките на крепостните стени и има население около 300 души - но е съседен на Рабат, град с 11 хил. жители.

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Приблизителната възраст на историческата столица на Малта е около 4000 години. Градът е разположен на хълм, в бронзовата епоха там е имало укрепено селище. Финикийците в VІІІ век пр. Хр. основават тук град Малет, превзет от римляните през 218 г. пр. Хр.; те го наричат Мелита. Тит Ливий и Цицерон го описват като град с красиви сгради и добре организиран начин на живот. Преданието гласи, че апостол Павел попаднал в Мелита след корабокрушение в 60 г. сл. Хр.

В края на ІХ век Мдина е превзета от арабските войски на династията Аглабиди и разрушена. През 1090 г. норманите прогонват арабите, след това Малта бива поред превземана от различни завоеватели.

През Средновековието Мдина постепенно се оформя като център на малтийската аристокрация. Когато рицарите-йоанити (от Ордена на свети Йоан) пристигат Малта през 1530 г., малтийските благородници ги приели при едно условие: рицарите трябвало да оставят автономията на Мдина неприкосновена. Едва след това официално обещание Великият магистър на Ордена получил ключовете от града. Самият Орден на йоанитите (бивши хоспиталиери) постепенно станал известен като Орден на малтийските рицари или Малтийски орден – под това име съществува и до ден-днешен.

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Забележителности

Главното, с което е известна Мдина, са крепостите, с които градът е обграден и до днес. Точно под града са разположени т. нар. „катакомби на свети Павел – това е уникален подземен римски комплекс от ІV век пр. Хр. Те представляват сложна система от коридори, зали, камери с гробници. Дължината на катакомбите е около 3 километра, но не всички техни секции са достъпни за посещаване; затова обиколката, макар и впечатляваща, трае не повече от 20 минути.

В града са разположени много дворци от периода ХІІІ - ХVІІІ век. Ако имате здрави нерви, може да се решите да посетите Музея на средновековните мъчения. Тук са събрани множество пособия по теорията и практиката на тези зловещи процедури – някои уреди дори може да бъдат наблюдавани в действие. Много по-спокоен и балансиран по отношение на зрелищата е Природонаучният музей, разположен в дворец, построен по времето на Великия магистър Антоан де Вилхена.

21 прелюбопитни факта за красивата Малта

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Мдина е град на автентична средновековна архитектура, затова привлича много режисьори. Ето защо например тук са заснети няколко сцени от първите епизоди на сериала „Игра на тронове“. Въобще, в Мдина ще откриете различни видове архитектура: от средновековен до бароков стил. В допълнение, очарователни цветни врати и прозорци са характерни за историческия град.

Ако имате достатъчно късмет да посетите Мдина в нощ на пълнолуние, ще се насладите на магическа гледка към луната – гледана от Малта, тя е по-ярка и по-голяма в сравнение с изгледа й от много други места.

Интересен е Музеят на восъчните фигури, посветен на историята на малтийските рицари. Тук ще видите над 30 внимателно пресъздадени различни сцени от тяхното ежедневие. Диорамите включват около 120 восъчни фигури, изпълнени в цял ръст и облечени в исторически костюми. Във фоайето има няколко манекена, също в богати рицарски одежди. Един от тях тържествено бие барабан. Презентацията е разделена на две части. Първо гостите гледат кратък филм за историята на Ордена, а след това имат възможност да видят основната изложба на втория етаж. Създателите на музея обръщат голямо внимание на видео- и аудио-ефектите. От време на време в залата на музея се чуват топовни залпове, свири музика, различни детайли се осветяват в разноцветни светлини.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес