Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коя българска династия дава най-много владетели на страната ни?

31 март 2024, 16:23 часа

В историята на нашата страна има няколко династии, които са били начело на България. Сред тях, две династии се издигат над другите като продължителност начело на страната. Ето кои са те и коя от тях дава най-много владетели на България.

Още: Какви ползи ни носи бавното готвене на месо?

Още: Какво трябва да има във всяка дамска чанта, а често липсва?

Коя българска династия има най-много владетели

С минимална преднина, династията на Асеневци се утвърждава като втората най-дългогодишно управлявала династия в нашата история. Въпреки че броят на владетелите им е по-голям и има по-чести промени на трона, те успешно ръководят страната от 1185 до 1280 година. Тук е списъкът на техните владетели:

  1. Петър(Тодор) - (1185-1197)
  2. Асен - (1187-1196)
  3. Калоян - (1197-1207)
  4. Борил - (1207-1218)
  5. Иван Асен II - (1218-1241)
  6. Калиман Асен - (1241-1246)
  7. Михаил III Асен - (1246-1256)
  8. Калиман II - (1256)
  9. Мицо Асен - (1256-1257)
  10. Константин Тих/Асен - (1257-1277)
  11. Иван Асен III - (1279-1280)

За период от 93 години, България е управлявана от общо 11 владетели

Единственото прекъсване в тяхната династия настъпва, когато бунтовникът Ивайло сваля Константин Тих, само за да види как по-късно престолът е превзет от ромейското протеже, Иван Асен III. Сред тези 11 владетели, истинско значение и заслуги имат първите пет. Шестият и седмият са синове на Иван Асен II, докато за осмия се предполага, че е син на неговия брат, Иван Александър. Въпреки това, истинските постижения на Асеневци са в първите години на управлението им. Впоследствие, името им става символ на власт, макар че нито един от следващите владетели не успява да достигне до тяхното величие.

Още: Какви грешки правим при приготвяне на домашно сирене?

Още: Знаете ли как се пере дамска чанта?

Коя българска династия управлява най-дълго

Искам да уточня, че няма да разгледаме династията Дуло в нашето представяне, тъй като, ако се ръководим от "Именника на българските ханове", тя би заела първо място. Въпреки това, информацията от този източник не може да бъде потвърдена със сигурност към момента. В съответствие с официалната историография, династията с най-дълъг и успешен период на управление в България е Крумовата. Ето и списък на нейните владетели, подредени по ред на номерата:

  1. Крум - (803-814)
  2. Омуртаг - (814-831)
  3. Маламир - (831-836)
  4. Пресиян - (836-852)
  5. Борис - (852-889/893)
  6. Владимир-Расате - (889-893)
  7. Симеон - (893-927)
  8. Петър - (927-969)
  9. Борис II - (969-971)
  10. Роман - (977-997)

Тук разглеждаме 188 години управление, разпределени между 10 владетели.

Важно е да направим някои уточнения за по-голяма точност. След падането на Велики Преслав през 971 година възниква период на несигурност в управлението. По това време Комитопулите поемат ръководството на Западна България, въпреки че тяхната власт още не е официално призната. През 977 година, след като Роман успява да избяга от ромеите, той отново получава царската титла, въпреки че Самуил фактически управлява. Също така е важно да отбележим, че Комитопулите се разглеждат като отделна династия, без пряка връзка с династията на Крум. Въпреки това, има спекулации относно техния предполагаем предшественик - комит Никола, и неговите връзки с династията на хан Крум.

Разлики между Асеневци и Крумовата династия

Под управлението на Асеневците, четирима владетели се открояват с изключителни успехи - Петър, Асен, Калоян и Иван Асен II. Въпреки това, останалите седем не могат да се похвалят със значими постижения. В контраст, при династията на Крум, почти всички владетели са със силно управление. Изключения правят Владимир-Расате и Борис II (около Петър има дебати дали е бил силен или слаб владетел). В случая с Расате, проблемът е по-скоро в избраната политическа посока, а не в отслабване на държавата. А при Борис II той наследява трона във възможно най-тежкия период, като му е трудно да предприеме някакви действия, за да спаси разпадащата се българска държава.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 5 февруари /валутен калкулатор/

Ако трябва да направим обобщена оценка на династичното наследство, без съмнение Крумовата династия заема водещо място в историята на нашата страна. С най-дългия период на управление, тя се изявява като най-успешната, като решава проблемите, натрупани от предходните управници, и превръща България в истинска империя. Въпреки това, историята ѝ завършва по тъжен начин. Борис II е убит на границата между България и Византия в опит да се върне в отечеството си, като българските граничари го вземат погрешно за ромей. Тъй като няма мъжки наследници, а само няколко дъщери, не оставя наследник след себе си. От друга страна е и съдбата на Роман, който е скопен от ромеите и не може да продължи династията. Това прекъсва продължението на една от най-могъщите български династии.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес