Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Общинските капиталови програми са спрени, хиляди могат да останат без заплати, алармират от НСОРБ

05 февруари 2025, 14:21 часа • 449 прочитания

Общините работят в условия на оскъдни средства, за трети път влизаме в бюджетна година без приет държавен бюджет. Работата е се все по-трудна, а ситуацията - все по-непредвидима. Указанията и посланията, които получаваме от централно ниво често са противоречиви и променливи. Поисканата от МФ информация от общините през почивните дни е налична в Министерството, тъй като през годината е предоставяна по различни справки. Публичният въпрос за парите на държавата не бива да се превръща в технология и справки. Това заяви в интервю за БНР изпълнителният директор на Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ) Силвия Георгиева.

Ключово важно е централната власт да има ясни цел и посока, както и да се предостави предвидима среда за работа. Общинските капиталови програми са спрени. Няма плащания към изпълнителите, това влошава отношенията между общини и бизнес, заяви още Силвия Георгиева.

Трансферът за делегираните дейности през януари е ясен пример как липсата на приет държавен бюджет рефлектира негативно върху местните власти. Предоставянето на сумата бе в началото и в края на на месеца, а общините нямаха предвидимост кога и дали ще се случи. Това породи притеснение и несигурност във всички заети лица в общинските системи - учители, медицински работници в детските градини, включително ангажираните със социалните услуги. Още: Людмила Петкова излетя, но Асен Василев е виновен за бюджета: Говори Деница Сачева

"Няма механизъм"

В момента общините нямат никакви законови механизми да правят разплащания, дори да имат собствени средства за това. Спрени са капиталовите инвестиции с национално финансиране и финансиране от общинските бюджети. Говорим за инвестиционната програма за общините, която беше създадена с Бюджет 2024. В нея има 3000 проекта, от тях в изпълнение са около 1500. По всички тези 1500 проекта има извършени строителни дейности. Разплатени са само 500 милиона лева до края на 2024 г. На много места изпълнителите са предявили искове, изпълнителни листове. Някои от тях чакат плащания от юни 2024 г.

"Недопустимо е тази програма да бъде прекратена. Тя трябва да бъде добре планирана във времето, така че да не тежи на общия държавен бюджет, и същевременно да бъде изпълнена. Това е базисна инфраструктура и се вижда от всички, че е необходимо да бъде реновирана", коментира Силвия Георгиева. Още: Общините с натиск върху държавата за тока и за общинските заплати - може да няма заплати

Изпълнителният директор заяви още, че на среща между НСОРБ и социалния министър Борислав Гуцанов е коментирана необходимостта от увеличението на бюджета и обхвата по процедура „Иновативни здравно-социални услуги“ (продължение на процедура „Грижа в дома“). По програмата са обхванати над 41 000 лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване и патронажна грижа, предвижда се съкращаването на броя потребители на 10 хил. Социалната услуга е високо ценена от общините и от потребителите, тъй като освен липсващите на хората грижи, предоставя и възможност за трудова заетост.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес