Днес ще ви разкажем историята на бозата по нашите земи и най-вече как тя е свързана с един град у нас. Заради нея, той дълго време е носил прозвището "Бозенбург". Открийте повече за историята на бозата и нейното влияние върху българската история.
История на бозата по нашите земи
Бозата е позната от 9-10 век сред тюркските народи в Азия и постепенно преминава към Балканите, особено след появата на Османската империя в Европа. Тогава започва да се развива като бизнес, тъй като става популярна в османската армия заради полезността си за организма. Освен витамините, тя съдържа и рядка съставка - млечна киселина, която подпомага храносмилането и я прави изключително полезна. Въпреки това, появява се проблемът с множеството разновидности на бозата на пазара.
Например, Тартар Бозата - боза поръсена с опиум, което логично довежда до забраната ѝ от султан Селим II. В годините след това се появяват различни видове от популярната напитка. Това са алкохолната боза (тя е с много по-голямо количество алкохол от обикновената) и киселата боза. Те също не са приети радушно от османските власти и са забранени. Така постепенно остава само познатата на всички ни боза.
Как бозата се превръща в символ на Радомир
Радомир и Любимец се състезават за титлата на столицата на бозата в България, като радомирците се смятат за победители. Още по време на Османската империя, бозаджийството е било занаят, който българите постепенно усвояват.
Защо Радомир щял да строи бозопровод към София
Смята се, че този занаят се развива особено силно в Радомир след Освобождението. Напитката става истински символ на града след Войнишкото въстание от 1918 година, когато много тонове захар и брашно биват откраднати от складовете на гарата в града. Тези съставки са основни при производството на боза. Това дава много поводи за шеги на гърба на радомирци:
- Бозенбург - Това е прякор, който се лепва на Радомир заради връзката му с бозата
- Бозопровод към София - Разбира се, местните шегаджии веднага отвръщат на удара и започват планове за изграждане на бозопровод към София, за да напоят жадните столичани.