Съществуват множество растения, които въздействат ползотворно, като намаляват безпокойството и нервността; например валериана, жълт кантарион, лайка, липа, маточина, лавандула. Отличен естествен транквилизатор е Passiflora incarnata – цвят на маракуя, със силни седативни свойства, които успокояват безпокойството и насърчават съня, оставяйки човека по-спокоен, ведър и спокоен.
Още: Какво задължително се прави на Бабинден по традиция?
Още: По какво гръцката мусака се отличава от нашата
От всички тези растения е възможно да се прави чай. Но има и хранителни добавки под формата на таблетки за продажба в магазини за здравословни храни и някои аптеки, които трябва да се използват след съвет от билкар или диетолог. Те облекчават симптомите в дългосрочен план, като намаляват появата на пристъпи на тревожност.
Основни естествени транквиланти
Още: Еликсир на дълголетието от 3 билки, които имате в шкафа си - достатъчна е 1 чаша на ден!
Още: Колко време най-малко се вари свинското месо в тенджера, за да омекне както трябва
Още: Как да си отгледаме дафинов лист в саксия през зимата
Най-разпространените лечебни растения с успокояващи свойства са следните.
Пасифлора (маракуя)
Още: Лекар: Защо изпитваме чувство на гадене при високо кръвно?
Още: Как лесно се прави проверка на правописа на сложни думи?
Това увивно растение произхожда от Южна Америка. Чаят от цветовете му оказват успокояващо въздействие поради наличието на флавоноиди, които действат директно върху нервната система.
Валериана
Още: Доклад: Кафето, какаото и чаят ще поскъпнат драстично
Корените на валерианата успокояват и стимулират съня, поради което са силно препоръчителни при възбуда, безсъние, фобия или тревожност.
Жълт кантарион
Добро възстановително средство за нервната система. В качеството на антидепресант може да се използва при лечение на депресия, безпокойство, тревожност и нервна възбуда.
Лайка
Още: Как се приготвя легендарният цейлонски чай
Има успокояващ ефект върху храносмилателната и нервната система, създавайки усещане за хармония. Това спомага за успокояване на състояния на възбуда и нервност.
Липа
Притежава успокояващи свойства. Помага в лечението на разстройства на нервната система като прекомерен стрес, тревожност и истерия.
Маточина
Наричана още мелиса, тази ароматна билка оказва успокояващ ефект и може да се използва при нарушения на съня, нервност и безпокойство.
Лавандула
Богата е на кумарин и етерични масла, които имат успокояващи и релаксиращи свойства, които помагат срещу нервно напрежение.
Тези естествени транквиланти могат да се използват под формата на хранителни добавки, препоръчани от билкар или диетолог. Ефективни са под формата на чайове, както и най-често се използват, с цел успокояване и облекчаване на тревожността.
Преди употреба на природни транквиланти е важно да се направи консултация с лекар, за да се провери дали употребата им е безопасна и съществуват ли противопоказания.
Как да си направим успокояващ чай?
За да направите чай, трябва да изберете едно от растенията с успокояващ ефект и след това да добавите 1 пакетче или 20 грама от него в 1 чаша вряща вода за около 5 до 10 минути. След това чаят може да се приема 2 до 3 пъти през деня или преди ситуации, които причиняват повече стрес.
Ако имате нужда от успокоително за заспиване, най-препоръчителният чай е валериана, защото повишава нивата на мелатонин, които са важни за предизвикване на сън. В такъв случай чаят трябва да се приема 15 до 30 минути преди лягане и в този интервал трябва да избягвате да гледате телевизия или да използвате друго електронно устройство като, например, мобилен телефон.
Основното предимство на натуралните средства за успокояване пред транквилантите, продавани в аптеките, е обстоятелството, че не предизвикват странични ефекти и зависимост. Независимо от това, въпреки че могат да бъдат купени без рецепта, те трябва да се използват само под ръководството на лекар или билкар. Това се отнася най-вече и особено по отношение на дозировката им, тъй като някои от тези билки, когато се консумират в излишък, може да се окажат токсични.
Натуралните транквиланти, преработени и капсулирани във форма на таблетки въпреки, че са съставени от естествени вещества, трябва да се използват само по съвет на личния ви лекар или на специалист-диетолог въпреки, че обикновено може да бъдат купени без рецепта. Те имат успокояващи свойства, които действат върху мозъка, успокоявайки индивида поради седативното си действие.
Внимание! Тази статия предоставя само информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---