Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е "хормонът на стреса" и как да се справите с него?

07 ноември 2023, 14:44 часа

Стресът не може да бъде изключен със силата на волята. В началото на ХХ век руски физиолози, начело с акад. Иван Павлов, доказват, че това е физиологичен процес. Неговата същност е стартирането на цяла каскада от биохимични реакции, които се контролират предимно от кортизола. Така го наричат:“ хормонът на стреса“. Защо е толкова важно да наблюдаваме нивото му и какво да правим, ако излезе извън контрол.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Кортизолът е един от хормоните, произвеждани от кората на надбъбречната жлеза - сдвоени отделителни органи, разположени в горната част на бъбреците.

Еволюционно неговият механизъм на действие се свързва с дълъг период на борба на организма с недостига на храна. В резултат на това ключовата функция на кортизола се превърна в защита на тялото от външен стрес чрез регулиране на кръвното налягане.

Кортизолът участва в много жизненоважни механизми:

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

·         участва в метаболизма на протеини, въглехидрати и липиди;

·         изпълнява редица регулаторни функции, например, стимулира производството на глюкоза от чернодробни аминокиселини и разграждането на мазнините за енергия;

·         реагира на възпалителни процеси в тялото;

·         участва в много метаболитни процеси, например помага за регулиране нивата на кръвната захар;

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

·         играе роля в процеса на събуждане от сън: когато се събудите, нивата на хормона се повишават, достигайки пик след 30 минути и след това постепенно намаляват през целия ден.

4 вида храни, които намаляват кортизола: рисков стрес хормон

Как точно са свързани стресът и кортизолът?

Когато тялото се почувства застрашено – независимо дали е физическо или психологическо – мозъкът изпраща сигнал до надбъбречните жлези, които реагират с освобождаване на кортизол. Благодарение на този хормон се подобрява концентрацията, засилва се кръвообращението и синтеза на глюкоза – всичко това заедно помага на тялото да освободи допълнителна енергия за успешно преодоляване на стреса.

По същество кортизолът осигурява функционирането на тялото в стресова ситуация и помага за бързото вземане на решение „борба или бягство“ - така е формулиран най-старият еволюционен механизъм. Има обаче една особеност: природата не е очаквала, че човек ще бъде в стресова ситуация за дълго време. И следователно запасите от кортизол в никакъв случай не са безкрайни.

Стресът в съвременните условия не е специфична заплаха за живота, както в древността. Това е ежеминутният натиск на обществото, включително днешната медийна буря.

Въпреки всички предимства на кортизола, съвременният наелектризиран информационен и емоционален фон води до твърде чести и дългосрочни повишения на нивото му, което нанася значителни щети както на тялото, така и на външния вид. Например, хроничният стрес причинява дисфункция на кортизола, което води до възпаление, депресия и ускорено стареене на клетките. Също така, кортизолът в извънмащабни количества може да стимулира развитието на остеопороза, мускулна дистрофия и да намали противотуморния имунитет.

6 бързи начина да намалим нивата на кортизола

Ето как да се справим с него

Нормализирайте съня си. Ако не спите според графика си, средностатистическият човек изяжда 30% повече калории на следващия ден.

Хранене. Мазна риба (херинга, сардини, скумрия, сьомга, треска, дива пъстърва), шамфъстък, зеленолистни зеленчуци, ферментирали зеленчуци, банани, ядки и семена, авокадо, яйца, боровинки, броколи и брюкселско зеле, черен шоколад, водорасли. Избягвайте кафе, силен чай и алкохол. Ако не можете да живеете без чай и кафе, пийте максимум две чаши на ден.

Компенсирайте дефицитите. Важни са витамините, мастните киселини и микроелементите. Това са витамини C, D и B (при висок кортизол, витамин B5 е противопоказан според резултатите от теста), магнезий, омега-3, хром, цинк, колаген тип 1 и 3, адаптогени: женшен, елеутерокок.

Опитайте се да се отпуснете. Запишете се за курс по масаж или спа процедури. Можете да правите магнезиеви вани у дома.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес