Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-вредните храни и напитки, които консумираме ежедневно?

27 март 2023, 10:00 часа

5-те видове храни, които никога не бива да ядете, са онези, които изобилстват с преработени мазнини, сол, захар, с добавки от типа на консерванти, оцветители и вкусови подобрители. Те увреждат организма и се свързват с появата на заболявания от рода на затлъстяване, диабет, рак и хипертония.

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Ето какво ни обяснява д-р Татяна Занин

В допълнение, поради високата степен в съдържанието им на мазнини, натрий и консерванти, тези продукти благоприятстват наддаването на телесно тегло. Понеже са бедни на пълноценни хранителни вещества, засилват чувството на глад - което също допринася за наддаване на тегло и възпрепятства процеса на отслабване.

Подобни храни може да се заменят с по-здравословни варианти – например, с печени или задушени продукти, съдържащи полезни мазнини като кокосово масло и зехтин, пълнозърнесто брашно и естествени подсладители от типа на стевия и ксилитол.

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

1. Пържене в растителни масла

Пържените храните, независимо, че са вкусни, са и много богати на допълнителни калории от мазнини – вредни и ненужни най-вече за хората, които имат желание да отслабнат. При това, прекалената консумация на определени видове рафинирани растителни масла, като рапично, соево и царевично, може да навреди на здравето.

Здравословен вариант: може да печете продуктите на скара или във фурна; също в електрически фритюрници, които нямат нужда от мазнина за приготвяне на храните. Така консумираните калории и масла значително намаляват.

3 вредни храни, които отключват тромбозата за седмица

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

2. Обработени меса и колбаси

Обработените меса или колбаси като наденица, салами, суджуци, луканки, пастърма, саздърма, прошуто (презунто), шунка, пуешки гърди и мортадели изоибилстват със сол, вредни мазнини, овкусители и консерванти – които увеличават рисковете от проблеми с рак на червата и високо кръвно налягане.

Здравословен вариант: колбасите трябва да бъдат заменени с прясно или замразено месо от всякакъв вид, като говеждо, свинско, кокоше, пуешко, пилешко, риба, агнешко. Можете също да консумирате сирена и яйца, за да повишите степента на разнообразието в източниците на белтъчини.

3. Замразени храни

Замразените продукти, като лазаня, пица и подобни по принцип са с високо съдържание на вредни мазнини и сол; така се спомага за запазването на храната и й се придава по-приятен вкус – но после изникват проблеми, като повишено кръвно и задържане на течности.

Здравословен вариант: най-добрата алтернатива е да си готвите продуктите вкъщи и да ги замразявате, за да ги използвате през седмицата. Лесно и практично е например да замразите пилешко или телешко на малки порции; също и хляб, плодове и зеленчуци.

15-те най-вредни храни в България

4. Сухи супи и подправки

Сухите супи, подправки и сосове във вид на кубчета или прах имат твърде степен на натрий - съединението в солта, което провокира високото кръвно налягане. А и почти винаги съдържат консерванти и т. нар. „подобрители на вкуса“, които дразнят червата и причиняват зависимост и пристрастяване.

Здравословен вариант: подправянето на храната с натурални билки и малко сол е оптималната алтернатива - понеже билките са удобни за консумация както свежи, така и в изсушена форма. Възможно е също да използвате бульона след варенето на пиле или месо, приготвено с натурални билки – като просто замразите бульона във форма на кубчета лед.

5. Безалкохолни напитки

Почти всички видове безалкохолни напитки имат високо съдържание на добавки, консерванти, захар и „подобрители на вкуса“, които увеличават риска от проблеми с възпаления, повишена кръвна захар, затлъстяване, диабет, нарушения в чревния тракт.

Здравословен вариант: за алтернатива може да ползвате лимон, лед или смес от газирана вода с концентриран сок, например от грозде. Естествените сокове без захар също са добра опция - но най-добрият вариант винаги са пресните плодове!

Внимание! Статията предлага само информация, а не препоръки от медицински характер. Винаги търсете специалист-медик!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес