Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-известните легенди за Трифон Зарезан

01 януари 2025, 06:30 часа

На 14 февруари (и на 1-ви) честваме Трифон Зарезан - денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Това е денят, в който Православната църква почита Свети Трифон. Ето някои от най-известните легенди, свързани с Трифон Зарезан.

 

Свети Трифон от Комсада

Още: Лозарите поискаха по-големи субсидии от ЕС

Свети мъченик Трифон е роден около 225 г. в Комсада, близо до град Аламия, в малоазийската област Фригия, Римската империя. Родителите му били много вярващи и още от ранно детство възпитавали малкия Трифон в преданост към Бога. Още от дете, Трифон вършил чудеса с молитвите си.

Римският император Гордиан (238-244) не бил християнин, но не преследвал последователите на Исус. Гордиан имал красива и умна дъщеря Гордиана. Много видни момци идвали от далечни земи да я искат за жена, но момичето започнало да страда от тежко душевно заболяване. Измъчена и изтерзана, Гордиана се хвърляла в огън и във вода от мъка. Най-прославени лечители идвали да й помагат, но без успех. Накрая родителите й се примирили, че няма лек за нейната болест. Момичето все повтаряло едно и също “Никой не може да ме излекува освен Трифон”. Близките й отдали тези думи на душевното й страдание и ги отминавали без да обръщат внимание. Накрая императорът наредил да проверят навсякъде из империята има ли човек с име Трифон, който лекува болни.

Тогава Свети Трифон бил само на 17 години. Довели го в Рим и той излекувал девойката. Изпълнил се императорският дом с радост, а самият император започнал да се отнася с такова уважение към християните, че вече всички го смятали за таен християнин. Щастливият баща дарил богато Трифон и го изпратил към дома му, но скромният младеж по пътя раздал всичко на нуждаещите се. За съжаление наследникът на Гордиан, Деций Траян, бил непримирим враг на християнството. Той наредил всички по-уважавани християни да бъдат изправени на съд. Сред тях бил и Трифон, който отказал да се отрече от вярата си и умрял като мъченик, посечен с меч.

Още: На Трифон Зарезан: Кои зодии ще превърнат водата във вино?

 

Свети Трифон - наследник на Дионис

Според етнографи честването на Трифон Зарезан е свързано с времената, когато по днешните български земи живеели траките. Те произвеждали ароматно вино, прочуто по най-далечни земи. Траките вярвали, че упойващият ефект на виното помага не жреците да установят връзка с боговете и така създават култ към виното. Смята се, че Свети Трифон е наследник на бог Дионис - тракийски бог на виното и плодородието.

 

Още: Трифон Зарезан и Свети Валентин - Кои зодии ще празнуват и двата празника?

Свети Трифон с отрязан нос

Трифон бил лозар и както всяка година, един зимен ден си зарязвал лозето. Покрай него минала Богородица с младенеца Исус по пътя си към църквата за пречистване след 40-тия ден на бебето. Като я видял, Трифон й се присмял. Станало й мъчно на Богородица, но си замълчала. Като минавала край дома на Трифон, обаче, казала на жена му веднага да отиде на лозето, защото мъжът й си е отрязал носа. Притеснената жена хукнала към лозето и видяла Трифон пийнал, но жив и здрав как си зарязва лозето. Жената разказала какво му се е случило и Трифон се похвалил, че не е толкова пиян, че да си отреже носа. За да го докаже, вдигнал ножиците и без да иска си отрязал носа. Оттук идва и името “Зарезан”. Затова в много икони Трифон е изобразен с косер в ръка и отрязан нос.

 

Трифон Зарезан в България

Още: Трифоновден е!

По традиция в България на 14 февруари се е чествал Свети мъченик Трифон, покровител на лозарите, винарите и кръчмарите. След приемане на григорианския календар, празникът се измества на 1 февруари. 14 февруари продължава да се отбелязва като Ден на лозаря.

 

На Трифон Зарезан Корнелия Нинова реже ритуално лози (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес