Дунав е втората най-дълга река в Европа след Волга. Дължината й е 2859 км. Реката е на първо място в класацията на реките, които преминават през територията на най-много държави.
Дунав минава през 10 държави: Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватска, Сърбия, България, Румъния, Молдова и Украйна.
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Още: За какво да внимаваме при готвене в медни съдове?
Басейнът на Дунав напълно или частично обхваща териториите на 18 държави от Централна и Южна Европа. Освен посочените по-горе 10, това са Италия, Словения, Босна и Херцеговина, Албания, Косово, Полша, Швейцария и Чехия.
За всички придунавски страни, реката на отделни участъци е естествена държавна граница със съседни страни.
Дунавски градове
На бреговете на река Дунав са разположение десетки големи градове:
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
Германия - Улм, Донауешинген, Инголщат, Пасау
Австрия - Линц, Кремс, Виена
Словакия - Братислава, Комарно
Унгария - Гьор, Комаром, Естергом, Вац, Будапеща, Мохач
Хърватска - Вуковар, Илок
Сърбия - Белград, Бачка паланка, Нови Сад, Земун
България - Видин, Лом, Козлодуй, Оряхово, Никопол, Белене, Свищов, Русе, Тутракан, Силистра
Молдова - Джурджулещи
Украйна - Рени, Измаил
Румъния - Оршова, Дробета - Турну Северин, Калафат, Бекет, Турну Мъгуреле, Гюргево, Калараш, Черна Вода, Браила, Галац, Тулча .
Малката Виена е прякор на кой български град
Кои са най-големите дунавски градове в Европа?
Виена, Австрия 1,9 млн. жители
Столицата на Австрия е разположена на двата бряга на река Дунав. Градският център на Виена е включен в списъка на ЮНЕСКО като част от световното културно и историческо наследство.
Още: Защо лъвът е „царят на джунглата“, а не тигърът
Още: Стихотворение на деня, 15 януари, от Пейо Яворов
Днес Виена е известна като “Градът на музиката” заради музикалното си наследство. Градът играе главна роля на водещ европейски музикален център, от епохата на виенския класицизъм до началото на 20-ти век. Историческият център на града е богат на архитектурни ансамбли, барокови дворци и градини, паметници и паркове.
Сред символите на Виена са катедралата “Свети Стефан” и прочутото Виенско колело, разположено в Пратера - огромен увеселителен парк на брега на река Дунав. Многобройни са и музеите във виенската столица - Музеят за история на изкуствата, Музейният квартал, Музеят Леополд, Императорският театър, Националният театър и мн. др.
Будапеща, Унгария 1,7 млн. жители
Будапеща е разположена в Среднодунавската низина, на двата бряга на река Дунав.
Градът обединява три градчета - Буда, Обуда и Пеща. През 106 г. римляните основават селището Аквинкум на североизточната извивка на река Дунав. По-късно идват маджарите, които се отделят от племето оногури с корени в Сибир. Маджарският град, заедно с двореца и овалната си стена, започва да се нарича Буда, а Аквинкум - Обуда. Отсрещната страна на реката също е заселена и получава името Пеща. Унгария е завладяна от османците, освободена е от австрийската армия през 1869 г. и става пълноправен партньор в Австро-Унгарската монархия.
Будапеща се превръща в едно от най-важните пристанища на Дунав и значим индустриален център.
Многобройни са туристите, които посещават Будапеща днес. Сред най-интересните атракции са Унгарският парламент, Рибарският бастион, Кралският дворец, Националната опера, пистата за Формула 1 и много други. На един от островите на Дунав - Маргарет - са изградени множество спортни площадки и басейни. Многобройни кораби-ресторанти кръстосват реката в района на Будапеща.
Знаете ли през кои държави минава река Дунав?
Белград, Сърбия, 1,3 млн. жители
“Белият град” се издига при вливането на река Сава и Дунав и се явява пресечната точка на Среднодунавската низина и Балканския полуостров. Белград е един от най-старите непрекъснато населени градове в Европа и света. В своята 2300-годишна история е опустошаван и опожаряван над 40 пъти, но успява да се съхрани, съчетаващ днес в себе си минало и бъдеще.
Заслужава да се насладите на гледката от крепостта “Калемегдан” - сливането на реките Сава и Дунав. Интересни са старите квартали на сръбската столица, катедралният храм “Свети Сава” и църквата “Свети Марко”.
Братислава, Словакия, 500 хил. жители
Братислава е най-големият град в Словакия, разположен на двата бряга на река Дунав и на левия бряг на река Морава. Градът е единствената национална столица, която граничи с две независими държави - Австрия и Унгария.
Историята на Братислава е повлияна от различни народи - австрийци, евреи, германци, сърби, унгарци, чехи, словаци. От 1636 до 1783 г. градът е столица на Кралство Унгария, част от Хабсбургската монархия.
Днес Братислава е красив град, който привлича многобройни посетители. Сред главните забележителности е Замъкът Братислава, разположен на хълм над река Дунав в средата на града. От него се открива приказна гледка към целия град, дори и към Австрия и Унгария, при хубаво време. Интерес представляват Синята църква, портата Михаил, наблюдателна площадка НЛО, катедралата “Св.Мартин” и много други.