Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-добрите билки за подсилване на имунитета през зимата?

12 декември 2024, 15:17 часа

През зимните месеци може да забележите увеличаване на често срещаните заболявания като грип и подобни на настинка симптоми, включително респираторни инфекции, стрептокок в гърлото, задръствания и треска, които може да са свързани с отслабена имунна система.

Подхранването на тялото ви с имуностимулиращи храни, достатъчно сън и почивка и добавянето на някои имуностимулиращи билки са основни начини да поддържате себе си и тялото си здрави и силни, като същевременно намалявате шансовете си да се разболеете.

Кои билки се смята, че помагат при настинка и грип

Многогодишни билки като мащерка, розмарин или маточина са широко известни и използвани, но други разновидности на билки са доказано особено полезни за имунната система. И като допълнителен бонус, много от тези градински билки са лесни за отглеждане в собствения ви двор!

Ехинацея

Ехинацеята не е отделна билка, а всъщност е род или категория от девет тревисти цъфтящи растения, които обикновено се наричат ​​ехинацея и са местни за Северна Америка. Различните видове ехинацея, както и различните им части (цветове, корени и екстракти), имат различни приложения и различни ползи. Три вида ехинацея – E. purpurea, E. angustifolia и E. pallida – са били използвани от векове от коренното население на Северна Америка за лечение на инфекции на дихателните пътища, обикновена настинка, кашлица, бронхит и други заболявания. Проучванията са установили, че когато се използват бързо след появата на симптоми на настинка или горните дихателни пътища, някои видове екстракти от ехинацея могат да помогнат за намаляване на продължителността и тежестта на тези симптоми.

Ехинацеята е добре известна със своите имуностимулиращи ефекти. Изследванията показват, че най-добрите резултати за подсилване на имунната функция идват от формата на E. purpurea на ехинацеята, приготвена като тинктура.

Ехинацеята има и противовъзпалителни свойства, както и антивирусни и антимикробни ефекти. Едно проучване показа, че някои форми на екстракти от ехинацея могат да бъдат полезни при лечението на вирусни респираторни инфекции (включително резистентен на Tamiflu щам).

Ехинацеята също така съдържа антиоксиданти, което я прави мощно, защитно и укрепващо средство, което да включите във вашия лечебен комплект от лекарства за настинка и грип.

Рейши

Известна като „гъбата на безсмъртието“, рейши е билков имунен тоник и имуномодулатор. Приеман редовно, той може да подобри и фино настрои имунния отговор на организма. Това е особено полезно като ежедневно лекарство за тези, които имат слаби бели дробове или които често се поддават на респираторни инфекции. Укрепва кръвоносната система и е легендарен адаптоген, което го прави върховен съюзник за повишаване на цялостната устойчивост. Рейши също е традиционен тоник за тревожност и може да помогне за придаване на спокойствие по бавен и продължителен начин.

Рейши е по-добре да се приготвя като чай, отколкото като тинктура, тъй като някои от неговите лечебни свойства се унищожават от високите проценти на алкохол. Оставете гъбите да къкри няколко часа, за да се извлекат напълно полизахаридите им, които са активните имуномодулиращи съединения. Вкусът на Рейши е леко горчив, така че обичам да го комбинирам с приятни на вкус билки като астрагал (Astragalus propinquus), женско биле (Glycyrrhiza glabra)* и канела (Cinnamomum verum) — особено вкусно е в билкови смеси от чай. Също така добавям шепа или две изсушени резени рейши към костен или зеленчуков бульон, когато имам тенджера, която къкри, което е лесен начин да включа тази билка за повишаване на имунитета. Една от любимите ми рецепти за приготвяне на рейши (която дори и най-придирчивите деца ще приемат!) е смес от кленови лечебни гъби.

Кои билки са смятани за естествени диуретици

Бъз

Плодовете на бъза са едни от нашите най-ценни тонизиращи билки за подсилване на имунитета – те са ефективни, подхранващи и вкусни, когато са приготвени като тъмнолилав сироп. Приеман ежедневно през есента и зимата, бъзът ни предлага защита срещу настинки, грип и други вирусни инфекции. Едно проучване демонстрира антимикробните ефекти на бъза срещу два щама на грипния вирус и няколко бактерии, които обикновено са отговорни за вторични или съпътстващи инфекции на синусите с грип.

При заболяване бъзът действа имуностимулиращо, потогонно (помага за сваляне на температура) и противокатарално (намалява слузта в дихателните пътища). Проучванията показват намаляване на продължителността и тежестта на симптомите на настинка и грип.

Цветовете от бъз също демонстрират силна антивирусна активност срещу грип и могат да бъдат интегрирани във вашия сироп от бъз заедно с други имуностимулиращи билки като канела (Cinnamomum verum) и джинджифил (Zingiber officinale). Любопитни ли сте да видите стъпка по стъпка демонстрация за приготвяне на билкови сиропи? Посетете нашия видео урок и изтеглете нашето ръководство за сироп!

Риган

Може да мислите за ригана просто като за една от билките, които използвате, за да овкусите своите спагети и сос за пица или мариновани месни ястия, но знаете ли, че риганът също е мощен имуностимулатор?

Риганът съдържа мощни етерични масла, които са известни със своите антимикробни, антивирусни и противогъбични свойства. Едно проучване установи, че маслото от риган е ефективно в борбата с клиничните щамове на бактериите E. coli и P. aeruginosa, което подкрепя употребата на масло от риган при лечение на бактериални инфекции.

Етеричното масло от риган е най-безопасно да се приема в капсули, тъй като вкусът е интензивен. Когато се приема направо, една капка (дори във вода) може да изгори задната част на гърлото ви, докато маслото се спуска. Както при всяко етерично масло, не поглъщайте директно. Опитайте да използвате една до две капки в голяма тенджера супа или яхния за вкусен вкус и укрепване на имунитета. Като алтернатива, вземете етерично масло от риган като капсула или дифузирайте в ароматерапевтичен дифузер.

Астрагал

Астрагалът, член на семейството на бобовите растения, първоначално е отглеждан в Азия и се използва в традиционната китайска медицина. Има много видове астрагал (приблизително 2000 до 3000). Този първичен медицински вид, който най-често се използва, се нарича Astragalus membranaceus.

Астрагалът е богат на сапонини, клас химични съединения, открити в много растения, които са известни с положителния си ефект върху имунната система. Изследванията показват, че астрагалът повишава имунния отговор на белите кръвни клетки.

Астрагалът най-често се прилага като тинктура, капсула или цели изсушени резени от корен, които могат да се добавят към супи или чайове.

Как да приемате тези билки

Трите основни начина за приемане на гореспоменатите корени и билки са под формата на варене, тинктура или дестилация.

Напитка: Винаги избирайте висококачествени пресни билки, когато е възможно. Използвайте листа, цветове или ситно нарязани стъбла и корени. Използвайте съотношение една супена лъжица билки към приблизително една чаша вода. Поставете билките и водата в съд с капак и оставете да къкри.

За да накиснете силна билкова инфузия, дръжте капака, докато къкри, като разбърквате билките често. Накиснете лечебните билки за около 15-20 минути. Прецедете добре и изпийте. Съхранявайте билковия чай в стъклен буркан в хладилник. За оптимална ефективност съхранявайте билковата запарка не повече от 24 часа.

Тинктура: За да се направи тинктура, билките се накисват в алкохол или глицерин за няколко седмици, за да се извлекат активните компоненти на пресните билки. Тинктурите могат да включват различни резници от растения (корени, стъбла, цветове) и обикновено се приемат през устата под езика с помощта на капкомер.

Повечето магазини за здравословни храни, билкови аптеки и природни аптеки предлагат голямо разнообразие от тинктури за различни медицински нужди. Много тинктури също са достъпни онлайн за покупка.

Дестилация: Етерично масло е масло от растение, дестилирано до концентрирано масло, което е изключително мощно. Повечето етерични масла се извличат чрез дестилация на растителни масла с помощта на пара. Етеричните масла най-често се разпръскват или нанасят върху кожата с помощта на носещо масло или се поглъщат (въпреки че не маслата са безопасни за поглъщане).

Когато използвате етерични масла, винаги започвайте с малки количества, за да сте сигурни, че няма да погълнете или нанесете твърде много наведнъж, което може да доведе до дразнене на кожата или алергии. Опитайте да добавите етерични масла към носещо масло (като кокосово масло), преди да нанесете директно върху кожата.

Повечето от тези билки са лесни за отглеждане в собствения ви двор, поради което отглеждането на собствена билкова градина може да бъде много полезно. Като отглеждате билки сами, можете да разчитате на пресни билки, когато готвите супи и яхнии, както и на билкови лекарства за превантивни грижи за здравето и когато сте в лошо време. Изброените по-горе са само няколко варианта - има толкова много други билки, които можете да отгледате в собствения си двор или перваза на прозореца

Много от популярните днес билкови лекарства са били използвани от векове за повишаване на имунитета, намаляване на симптомите и продължителността на настинки и грип и поддържане на тялото в оптимално състояние на здраве и благополучие. Проучването на това, което работи най-добре за вас и вашето семейство, като същевременно събирате какво ще ви е необходимо за това, може да окаже силно влияние върху това как ще преминете през най-предизвикателното за имунитета време от годината.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес