В нашето ежедневно хранене е добре да включим и ядки. Те са чудесен заместител на сладкото и преработената храна, но не бива да консумираме пържени, печени и осолени, а най-добре сурови ядки. Те са богати на витамините А, Е, някои протеини, калций и цинк. Нека видим причините, поради които е добре да ги консумираме често.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Ядки за диета – шамфъстък, бадеми, кашу
Във всеки диетичен режим по здравословно хранене е важно да се включи консумирането на ядки. Суровите ядки са идеални за сутрешна закуска като добавка към млякото например. Едни от най-полезните такива са шамфъстъкът, бадемите и кашуто.
Това е най-скъпата ядка в света
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Шамфъстъкът е богат на много полезни хранителни вещества, спомагащи по-здравото сърце, като мононенаситените мазнини. Според някои изследвания, хората които са на средна възраст, са доста изложени на риск от развитие на сърдечни заболявания и диабет. Но ако включат в своето меню шамфъстък за период от поне шест месеца, то тогава нивата на холестерол и кръвна захар ще се понижат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Бадемите и кашуто също са добри източници на мононенаситени мазнини и са подходящи при борба с наднормено тегло и сваляне на килограми.
Консумиране на орехи за здраво сърце
Друго проучване е доказало, че орехите не само помагат за поддържане на остър ум и добра памет, но и се грижат за здравето на сърцето. Според учените, хората, които редовно ядат орехи, намаляват с 50 до 100 риска от миокарден инфаркт, внезапна сърдечна смърт или сърдечно-съдови заболявания. Въпреки, че бадемите са основните здравословни ядки, в други проучвания орехите могат да бъдат сравнени с тях.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Проучване от 2011 г. установи, че орехите съдържат повече антиоксиданти от другите ядки, които могат да предпазят клетките от болестотворните свободни радикали и да подобрят притока на кръв.
За здравето на мозъка-фъстъци, лешници, бадеми
Фолиевата киселина е важно вещество, от което тялото ни се нуждае. Това е естествен витамин, който присъства в изобилие в ядки, като: фъстъци, лешници и бадеми. Благодарение на него рискът от мозъчна атрофия или постепенна загуба на мозъчни клетки намалява с времето.
Това значи, че ако по-често хапваме от тези ядки, толкова повече се намалява рискът това да се случи. Ядките са с богато съдържание и на витамин Е, и ниацин, които също стимулират здравето на мозъка