Кога се ходи на гробища е тема, която от край време е изпълнена със суеверия и привички. Никой не може с точност да каже дали е така или просто някой някъде го е споменавал и ние се вслушваме в думите му.
Днес обаче ще ви разкажем не само за това кога е прието да се ходи на гробища, но и ще обхванем още много други въпроси, свързани с това как да се държим на такова място, кой не е препоръчително да го посещава, как е редно да се облечем, по кое време на деня да го посетим и всякакви други теми, обвързани пряко с погребения и възпоминания.
Кога никога не бива да се ходи на гробища
От край време се знае, че на гробището хората не бива да ходят след залез слънце. Можете да посещавате гроба на близък човек всеки ден, тъй като не съществуват строги забрани по този въпрос.
Според църквата обаче е добре да се въздържате в онези дни, в които не се изпълнява гласна погребална молитва. Това са всички недели, дните на Дванадесетте велики празници, Великден и Страстната седмица. Разбира се, това не е строга забрана, която не бива да се нарушава. Сами решавате дали да се съобразявате с всичко това.
Бъдете внимателни на гробищата - какво не трябва да правим там
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Какво да направим, преди да отидем при мъртвите
Когато ходите при мъртвите хора, никога не бъдете с празни ръце. Носете нещо за похапване, нещо за пийване, цветя или друго, което на покойника му е харесвало. Преди да напуснете гробището, извадете няколко монети от джоба си и ги хвърлете върху гроба. Дори нещо по погрешка да е изпаднало от вас, по-добре го оставете, вместо да го вдигате и да го прибирате.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Защо децата и бременните жени не е желателно да посещават гробища
Счита се, че бременните жени и децата не бива да посещават гробовете. Възрастните хора разказват, че е възможно душите на мъртвите да вземат със себе си душата на бебето.
Ако обаче мъката ви е много голяма и не можете да се примирите с това да седите у дома и да тънете в собствената си тъга, по-добре посетете гроба. Все пак е важно как ще се почувствате вие самите и дали ще ви олекне от това.
Какво още трябва и не трябва да правим, когато отиваме на гробища
Когато отивате на гроба на свой роднина или близък човек, не правете грешката да се оплаквате от живота си. Не е приемливо да влизате в гробищния парк с високи обувки на ток или сандали, които откриват краката ви.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Счита се за лош знак, ако се препънете в гробище. Още по-катастрофално е, ако паднете. Много внимавайте къде стъпвате и избягвайте да ходите, когато навън се смрачава.
Когато си тръгнете от това място, не забравяйте да почистите обувките си старателно, така че да не вкарвате гробищната пръст в дома си. Желателно е още да стоплите краката си в гореща вода.
Не забравяйте едно – от мъртвите не бива да се страхувате, а от живите. Никой не е в състояние да ви попречи да посетите гробището, ако имате нужда да го направите. Вслушайте се във вътрешния си глас и му позволете той да ви напътства!