Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога киселото мляко от полезно може да стане много вредно?

21 ноември 2023, 19:00 часа

Днес киселото мляко е един от най-консумираните ферментирали млечни продукти. Но наистина ли киселото мляко е толкова полезно за хората, колкото се твърди в рекламите му?

Ползите от натуралното кисело мляко

Истинското натурално кисело мляко е наистина ценен и полезен продукт за човешкото здраве. Киселото мляко, подобно на други млечни продукти, съдържа много калций, калий и фосфор. 100 g от този продукт съдържа 25% от дневната нужда от калций и 15% от нормата на фосфор, протеинът му е лесно смилаем и не предизвиква алергии.

Каква е разликата между кисело мляко и йогурт?

Натуралното кисело мляко е полезно:

• за деца и юноши (лесно смилаеми);

• за стари хора;

• за доброто състояние на костите и мускулите (съдържа желязо, калций, магнезий);

• за здравето на сърцето ни;

• за подобряване на работата на нервната система (благодарение на желязо, фосфор, калций, магнезий и витамин В5 в състава си);

• при профилактика на остеопороза (калцият в киселото мляко укрепва костите);

• за нормализиране на работата на стомаха и червата (живи бактерии!);

• при различни чревни инфекции;

• при ентерит;

• при колит;

• с дисбактериоза;

• за подобряване на имунитета (съдържа витамини A, B, C и D);

• при заболявания, свързани с намалена функция на надбъбречните жлези и щитовидната жлеза;

• за жени по време на кърмене и при хормонални нарушения (нормализира хормоналните нива).

Дневният прием на натурално кисело мляко е 250–400 g.

Кога киселото мляко от полезно - може да стане много вредно

Вредата от киселото мляко се проявява именно когато към продукта се добавят голям брой консерванти, които влияят негативно на човешките черва. Вредата от киселото мляко се проявява, когато консумирате индустриален продукт и ако го консумирате често и много. Купените от магазина кисели млека имат много дълъг срок на годност. Плодовете, които се намират в такива кисели млека, се стерилизират чрез излагане на радиоактивно облъчване и затова не се развалят дълго време (например два месеца, шест месеца), а в организма се натрупват опасни канцерогени.

Днес почти всички кисели млека са допълнени с изключително вреден и силен консервант - Е1442 (сгъстител), другото име на което е хидроксипропилиран динишестен фосфат.

Може да причини остри заболявания на панкреаса. В момента няма достатъчно изследвания за неговите опасности, но определено си струва да се замислим, тъй като този консервант E1442 се получава от генетично модифицирана царевица, със сигурност се знае, че този консервант провокира сериозно заболяване на панкреаса - панкреатична некроза.

Има ли разлика между йогурт и кисело мляко?

Големи молекули, съдържащи се в царевичното нишесте, което от своя страна е част от генетично модифицираната царевица и бавно разрушава панкреаса, намалява неговата активност и провокира появата на сериозни заболявания.

Ако вашето кисело мляко се окаже ягодоплодно, то най-вероятно ще съдържа натриев цитрат или ще има името E331 в състава си. Той е регулатор на киселинността, така че ще увеличи киселинността в устата или стомаха.

Ако сте правили домашно кисело мляко, сигурно сте забелязали, че естественият му цвят е бял или леко кремав. Но купените в магазина плодове имат всички цветове на дъгата, този ефект се получава поради всички видове багрила, те влияят негативно на цялото тяло като цяло.

Качественият продукт не трябва да съдържа нишесте, тапиока, агар-агар и желатин. Желаната консистенция трябва да се постигне естествено, без използването на сгъстители.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес