Кислородната вода за зъби и венци се използва широко в стоматологията поради своите антисептични, дезинфекционни, хемостатични и избелващи свойства. Ако съставът на фармакологичните препарати включва високо концентриран перхидрол, тогава 3% разтвор се използва у дома за изплакване на устата по време на възпалителни процеси и след медицински процедури. Активните вещества на пероксида влизат в окислителни реакции с патогенните бактерии и твърдата органична плака по зъбите, като неутрализират вредното им въздействие върху емайла и венците.
Преди да използвате кислородна вода, разредете я с вода.
При спазване на предпазливостта, правилата за дозиране и противопоказанията, хигиенната процедура води до следните резултати:
· намалява болката и възпалителните симптоми;
· лекува и изсушава малки рани;
· дезинфекцира увредените зони;
· омекотява и улеснява отстраняването на плака, засъхнали кръвни съсиреци и гной;
· връща белотата на зъбите;
· освежава дъха.
Ползите от кислородната вода се поставят под съмнение от много лекари поради краткосрочната ефективност и отрицателните ефекти върху зъбния емайл, ако с нея се злоупотребява. В същото време, с правилния подход, изплакването на устата с кислородна вода ще осигури ефективна помощ при зъбобол, възпалено гърло, пародонтоза, стоматит и други заболявания.
Как да използвате кислородна вода като средство за изплакване на устата?
Кислородната вода е само за външна употреба. Не поглъщайте и не дръжте разтвора в устата си повече от 5 минути. Преди изплакване измийте зъбите си с паста за зъби, съдържаща флуор и внимавайте да отстраните всички останали остатъци, за да не провокирате развитието на неблагоприятни химични реакции.
Полезни трикове за почистване с кислородна вода у дома
При възпаление на венците
Евтин антисептик, кислородна вода, достъпен за всички, успешно се използва за лечение при възпаление на венците, причинено от наличието на патогенна микрофлора. Най-често такива проблеми са резултат от недостатъчна хигиена на устната кухина и наличието на кариес. За решаване на повечето зъбни проблеми най-добрият вариант е да използвате разтвор, рецептата е дадена по-долу.
Съставки:
· Кислородна вода (Водороден прекис) - 1 супена лъжица.
· Вода - 100 мл.
Начин на приготвяне: Разредете кислородната вода в топла преварена вода.
Начин на употреба: Поставете течността в устата си и задръжте за няколко минути, изплюйте, продължете процедурата до пълното изпразване на чашата, след което изплакнете обилно устата.
Резултат: Изплакването на възпалени венци с кислородна вода има пагубен ефект върху бактериите, гъбичките и вирусите, като предотвратява тяхното по-нататъшно размножаване, натрупване и гнилостно разлагане.
След екстракция на зъб
Зъболекарите съветват да започнете да изплаквате устата си с кислородна вода само няколко дни след изваждането на зъба. Този подход е необходим, за да може в дупката да се образува кръвен съсирек, затваряйки входа на отворената рана.
Дезинфекционните и антибактериалните свойства на разтвора са необходими за защита на раната от бактериални атаки. Устните бани успешно се справят с тази задача, по време на които е достатъчно просто да държите разтвора в устата за 1-2 минути.
Сложете кислородна вода на растенията и вижте какво ще се случи
След отстраняване на зъбен камък
Травматизирането на венците и лигавиците е често срещано явление, което съпътства отстраняването на зъбен камък. Изплакването на устата с кислородна вода след почистване на отлаганията помага за предпазване на рани от инфекции, намаляване на микробната активност и предотвратяване на капилярно кървене на венците. Провеждайте процедурата два пъти дневно в продължение на една седмица.
При стоматит
Антисептичните свойства на кислородната вода са търсени и при стоматит. Изплакването на устата може да бъде придружено от парещи язви, образувани в резултат на контакт с епитела на инфекциозен агент. Редувайте изплакване с изтриване на плаката. Намокрете памучен тампон с пероксид и обработете мястото, където се намират бели и жълти точки.
Дозировката и честотата на употреба на разтвора остават непроменени. Желанието ви бързо да се отървете от неприятното дразнене, подсилено от чести процедури, може да влоши ситуацията с химически изгаряния и унищожаването на здравата, полезна микрофлора. Ако след пет дни няма положителен ефект, спрете лечението и се консултирайте с лекар.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.