На 19 април 2022 почина японката Кане Танака, обявена за най-стария човек на Земята. Тя живяла 119 години! Каква е тайната на нейното удивително дълголетие?
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Кане Танака е родена в 1903 г. като седмо дете в семейството си. Преживява три войни: Руско-японската, Първата и Втората световна. Пред очите й се сменят трима императори. Омъжва се на 19-годишна възраст, ражда четири деца и осиновява още едно. Съпругът й управлява семейния бизнес за производство на ориз, традиционни сладкиши и юфка. По време на Втората световна война той и синовете й отиват на фронта - а Кане поема бизнеса в свои ръце. Начело на производството остава до 103-годишна възраст; тогава й поставят диагноза рак на дебелото черво. Обаче тя успява да победи болестта с подкрепата на семейството си.
【近況報告】
— 田中カ子 (@tanakakane0102) April 13, 2022
カ子さんの体調を心配して下さるコメント、ありがとうございます🙇♀️
実は、最近体調を崩すことが増え、入退院を繰り返しています。
そのような中でも、コーラやオロナミンC、チョコを食べたいと言って食べているようです😂🥤🍫
今は少しでも体調が良くなる事をただただ願っています😢🙏 pic.twitter.com/mEeXlc3pT1
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
На 116 години, през 2019 г. Кане беше записана в Книгата на рекордите на Гинес като най-възрастния човек на планетата. Последните си години столетницата живя в старчески дом в префектурата Фукуока, Южна Япония.
Жизненост на ума и тялото. В многобройни интервюта японката признава, че повече от всичко обича газираните напитки и шоколада. Според нея основната тайна на дълголетието се крие не в правилното хранене или спорт, а в доброто настроение. Вярва, че ключът към дълголетието е здравият сън. Цял живот става в 6 часа сутринта, а сънят й продължава най-малко 7 часа.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Доказано е, че друга важна предпоставка за дълголетието е натоварването на ума. Кане решава математически задачи и пъзели с числа до дълбока старост. Тя била уверена, че мислите имат материални измерения, затова не се фокусира върху отрицателните емоции и мисли позитивно.
Колкото до физическата активност, макар никога да не се занимавала сериозно със спорт, движението винаги било неразделна част от живота й.
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Меню за дълголетие. Въпреки, че Кане обичала да се поглези с шоколад и сода, основата на нейното меню била нискокалорична здравословна храна: кафяв ориз, прясна риба, зеленчуци и изобилие от соеви продукти, които са в основата на менюто на жителите от архипелага Окинава, където Танака живяла цял живот. Главният здравословен навик на жителите на Окинава е да ядат поне 18 различни храни на ден. Така успяват да набавят всички необходими витамини и микроелементи и да се спасят от преяждане.
Има и друга тайна: режим на хранене, изграден на принципа „Хара хати бу” - което означава „80% пълен стомах”. За японците е правило да ядат до 80% от състоянието на ситост, така не претоварват стомаха и се предпазват от много болести.
Семейство и близки хора. Японците много обичат да се включват във всякакви групи за най-различни хобита. Там те не само овладяват нови умения, но и намират нови приятели. Самата Танака многократно е казвала, че подкрепата на семейството и близките й означава много за нея. А и отдавна е доказано научно, че самотата е стрес, който отнема по-голямата част от годините на нашия живот.