Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв църковен празник е на 29 декември - традиции и обичаи

28 декември 2024, 18:30 часа

На 29 декември в църковния календар се поменават 14-те хиляди убити младенци във Витлеем. Ето каква е историята на празника, традициите и обичаите, свързани с него - какво трябва и не трябва да се прави на този ден.

История на празника на 29 декември

Според библейската история, пророчества и мъдреци предсказали на цар Ирод скорошното идване на царя на евреите. Но Ирод все пак решил да измами съдбата и заповядал да убият всички родени мъжки бебета - така загинали 14 хиляди бебета. Според някои източници тази цифра е надценена, но ако се вземе предвид, че по това време в страната се е провеждало преброяване на населението, тогава в град Витлеем е имало много хора, а с тях и деца. Цар Ирод се надявал, че като убие всички бебета, ще остане на власт. Но той сгреши: ангел предупреди Йосиф и Анна и те и Исус избягали в Египет. Загиналите деца стават първите мъченици за Христостовата вяра.

28 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

Свети Йосиф Обручник бил от рода на цар Давид. От първия си брак има четирима сина и две дъщери. На 80-годишна възраст Йосиф става пазител на Дева Мария. Йосиф се грижи за Мария, присъства на поклонението на Новороденото Божие дете от пастири и мъдреци и заедно с Божията майка и Исус, по указание на ангел, бягат в Египет, спасявайки ги от цар Ирод. В Египет той изкарва прехраната си като дърводелец. Свети Йосиф умира, когато е на 100 години.

Цар и пророк Давид е осмият и последен син на старейшината на град Витлеем. В детството и младостта си е овчар, но на 18 става известен. Тогава филистимците нападнаха Израел и Давид занесе храна на войниците на бойното поле. В този момент гигантът Голиат предизвикал израелеца на дуел – Давид хвърлил камък по Голиат и го ударил в челото. Великанът падна и не стана. След това Саул, царят на Израел, направил Давид хиляден военачалник.

Голям празник иде на 27 декември, спазват се редица традиции и обичаи

 

След смъртта на Саул Давид става цар на държавата Израел. По същото време е построена новата столица на Израел - Йерусалим (т.е. градът на мира). Развива се бързо и скоро става известен по целия свят. Давид предвидил първото идване на Христос, неговите пророчества са събрани в Псалтира.

Православният празник днес според Юлианския календар е денят на паметта на Свети Агей , един от дванадесетте малки пророци.

Какво казват знаците за 29 декември?

Метеорологичните знаци показват дали в близко бъдеще ще бъде студено или топло и каква ще бъде пролетта. Ако има силна слана в този ден - студът ще продължи до пролетта. Каквото е времето на този ден, такъв ще бъде и април. Ако има много слана по дърветата, това означава затоляне.

Облечете се в този цвят на Нова година, за да привлечете късмет и изобилие в живота си през 2025

В народните вярвания 29 декември е известен като Страшния ден. Според легендите злите духове се разхождат навсякъде по това време, така че трябва да сте особено внимателни.

Какво не трябва да правите днес?

На църковния празник 29 декември е забранено нецензурният език, мързелът, завистта и отказът на помощ. Църквата осъжда алчността, клюките и отмъщението. Забраните за деня според народната мъдрост са следните - не се оплаквайте се от съдбата си, не отказвайте милостиня и не оставяйте децата без надзор. Децата не трябва да се оставят без надзор заради вярването, че на този ден злите сили обикалят земята и може да им навредят.

23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Какво можете да правите на 29 декември

На православния празник на 29 декември вярващите се обръщат към светиите с всякакви молитви - те се считат за основната защита от злото по това време.

Денят трябва да бъде посветен на дома и близките. Съществува и обичай да се изгарят стари вещи - вярва се, че по този начин човек може да прогони нещастието от дома и живота си.

21 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес