На 18 февруари според църковния календар православните християни възпоменават Свети Агапит Изповедник, епископ Синадски, и Свети Лъв I, папа Римски. Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на този празник - какво позволява и какво забранява църквата да се прави.
Какъв църковен празник е 18 февруари?
Православният празник на 18 февруари (3 март стар стил) е денят на паметта на Свети Агапит Изповедник, епископ Синадски, и Свети Лъв I, папа Римски .
Свети Агапит е роден и живял през 3-4 век в Кападокия (Мала Азия). Произхожда от християнско семейство и като млад постъпва в манастир. Благодарение на живота в молитва и пост, Агапит получил от Господ дара на чудесата.
Какъв църковен празник е на 17 февруари - традиции и обичаи
Един ден император Ликиний научил, че монахът Агапит притежава необикновена физическа сила. Владетелят заповядал мъжът да бъде призован на военна служба и Агапит се подчинил. Но тогава започнало преследването на християните - Агапит изповядал вярата си в Христос и се присъединил към мъчениците. Той бил подложен на много страдания, но останал жив.
Когато Лициний починал, новият владетел Константин Велики научил, че изцеленията стават по молитвите на Агапит. Императорът пуснал монаха на свобода. Агапит се върнал в манастира и скоро бил избран в катедрата на епископ на Синада. Той починал в дълбока старост.
Какъв църковен празник е на 14 февруари - традиции и обичаи
Свети Лъв е роден в средата на V век. Той получил добро образование, но избирал духовния път – станал архидякон при папа Сикст III. Когато Сикст умира, Лъв е избран за папа на Римската църква. Лъв бил защитник на православието срещу ереста на Евтихий и Диоскор и успял да свика Четвъртия вселенски събор в Халкидон, който осъдил ереста на монофизитите. Известен е и интересен факт: през 452 г. Лъв използвал само силата на словото си, за да спре лидера на хуните Атила да унищожи Италия. Светецът доживял до дълбока старост: той знаел за смъртта си предварително и успял да се подготви за нея. Погребан е във Ватиканската катедрала в Рим.
Според Юлианския календар на 18 февруари се почита паметта на Свети Теодосий, архиепископ Черниговски, и Елецко-Черниговската икона на Божията Майка.
Какъв църковен празник е на 15 февруари - традиции и обичаи
Обичаи и забрани на 18 февруари
Според народните вярвания на този ден малка птичка овесарката започва да пее за първи път след студа и „води пролетта“. Повечето от знаците на деня са свързани с реколтата:
- ако обилните дъждове вече са започнали - през лятото ще има добър сенокос;
- ако денят е без валежи - това е знак за добра реколта;
- ако има бледа луна в небето - очаквайте силен снеговалеж, а ако времето е ясно - ще има слана.
Какъв църковен празник е на 13 февруари - традиции и обичаи
На църковния празник 18 февруари църквата осъжда сквернословието, празнословието, клюките, лъжата, мързела, алчността, завистта и отчаянието. Не трябва да отказвате помощ и да наранявате животни.
Какво не трябва да правите днес според народните вярвания: да сте тъжни, да сте унили и да бездействате. Не трябва да носите тъмни дрехи - можете да си навлечете неприятности.
На днешния православен празник се обръщаме към светците Агапит Синадски и Лъв, папа Римски, като застъпници за нас пред Господа. На тях вярващите се молят за изцеление от различни заболявания.
От този ден нататък хората обикновено започват да се подготвят за полска работа. В старите времена домакините са приготвяли печива с овес, а след това са ги раздавали на семейството и приятелите си. Вярва се, че ако на този ден облечете нещо жълто, това ще донесе късмет.
Какъв църковен празник е на 12 февруари - традиции и обичаи