Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ви казва треската без други симптоми?

31 октомври 2024, 11:00 часа

Първо, нека дефинираме термините. Ако имате температура от 36,9 °C или дори 37 °C, е твърде рано да се говори за повишена температура. Нормалната телесна температура не е задължително да е 36,6 °C.

Още: Колко често е нормално да се долива антифриз през зимата?

Още: Тези цитати от Жан-Пол Сартър ще трогнат и най-коравата душа

Телесна температура между 35,3 °C и 37,7 °C може да се счита за нормална.

Диапазонът е доста широк, така че при тълкуването на цифрите на термометъра винаги е необходимо да се вземат предвид индивидуалните характеристики на човека, методът на измерване и времето на деня.

Още: Каква е нормалната телесна температура за възрастните хора?

Още: Кой известен чужд университет е завършил Петър Дънов?

Още: На каква температура се гледа орхидея през зимата?

Ако термометърът в устата показва повече от 37,2 °C сутрин и повече от 37,7 °C вечер, говорим за треска. Това е известно още като треска или просто висока температура в общоприетия смисъл на думата.

Най-често това състояние се причинява от инфекция. Например вирусна - грипна или други често срещани остри респираторни вирусни инфекции. В този случай, освен треска, вероятно ще откриете и други признаци на респираторно заболяване: възпалено гърло, хрема, главоболие.

Още: Какви огромни ползи ни носи чаят от босилек?

Още: Какво е "Обърната диета" и защо се превърна в най-обсъждана тема през новата 2025 година?

Случва се обаче да има повишена температура, но да няма други симптоми - сополи, гадене, обриви, летаргия. Причините за това могат да бъдат както безобидни, така и смъртоносни.

Кога е необходимо незабавно да се свържете с лекар

Още: Как точно се приготвя чай от златна пръчица?

Още: Защо при някои хора се стига до заглъхване на ушите при високо кръвно?

Още: Тези чайове свалят температурата и стимулират имунитета

Сама по себе си треската все още не е причина за тревога. Но има и изключения. Незабавно потърсете лекарска помощ, ако треската е без симптоми:

- над 38 °C при бебе под тримесечна възраст или 38,9 °C при дете на възраст от 3 до 6 месеца;
- е достигнала 38,9 °C и продължава повече от 24 часа при дете под двегодишна възраст;
- е настъпило, след като детето е било оставено в автомобил на слънце за дълго време;
- трае повече от три дни при дете;
- над 39,4 °C при възрастен.

Всичко това показва състояния, които застрашават здравето и дори живота.

Ако няма опасни признаци, треската без симптоми може да е показател за някои промени в организма и скоро да отмине от само себе си. Но това не е сигурно. Затова е по-добре състоянието да бъде оценено от лекар.

Още: Ето как да разберете дали всичко е наред с хормоните ви с помощта на обикновен термометър

Какви са причините за треска без други симптоми

Ето най-често срещаните фактори, които водят до повишена температура.

1. Вирусни заболявания

Най-често признаците на настинка или мононуклеоза например са очевидни. Но понякога вирусната инфекция може да протече в неясна форма - без изразена кашлица, болки в гърлото или хрема. Въпреки това дори в такова състояние организмът активно се бори с инфекцията, което се отчита с повишаване на температурата.

2. Бактериални инфекции

Както и при вирусите, симптомите на бактериалните инфекции не винаги са очевидни. Поне в ранните етапи на заболяването. Например туберкулозата може да не прояви никакви симптоми в началото, освен слабост, която лесно може да се сбърка с нормална умора, и температура от 37-37,5 °C.

3. Приемане на определени лекарства

Леко, но трайно повишаване на температурата може да се появи 7 до 10 дни след като започнете да приемате ново лекарство. Това състояние се нарича лекарствена треска.

Някои антибиотици (често пеницилини или цефалоспорини), лекарства за хипертония и антиконвулсанти могат да предизвикат лекарствена треска без други симптоми.

4. Автоимунни заболявания

Лекото повишаване на температурата е чест признак на ревматоиден артрит. В този случай се смята, че температурата е причинена от възпалителния процес, започнал в ставите. Множествената склероза е друго често срещано заболяване, което може да причини повишена температура без други симптоми.

5. Някои ваксинации

Ваксините срещу дифтерия, тетанус, коклюш и пневмококи също могат да предизвикат повишена температура. На теория обаче всяка ваксинация може да направи това.

6. Стрес

Емоционалното състояние може да повлияе на телесната температура. Лекарите наричат това явление психогенна треска. Най-често то се среща при прекалено впечатлителни млади жени, но може да засегне хора независимо от пола и възрастта. Ако става дума за продължителни преживявания, хроничен стрес, психогенната треска се поддържа в рамките на 37-38 °C. При силен емоционален стрес тя може да скочи над 40 °C.

7. Онкологични заболявания

Някои онкологични заболявания, като лимфом и левкемия, понякога предизвикват постоянна и необяснима треска.

8. Топлинен удар

При излагане на прекомерна топлина се нарушават механизмите за терморегулация и тялото може да прегрее.

9. Неустановени причини

Понякога причината за продължителна безсимптомна треска не може да бъде определена. В този случай лекарят ще постави диагноза „треска с неизвестен произход“. При тази диагноза се извършва обстоен преглед за установяване на причината, като често се налага хоспитализация.

Какво да правите, когато имате треска без други симптоми

Вашата задача е да наблюдавате състоянието си и да помогнете на организма да се справи с вътрешното смущение, което е предизвикало треската. За да направите това:

- Почивайте;
- пийте повече течности;
- придържайте се към ежедневните си навици;
- разхождайте се, дишайте чист въздух;
- опитайте се да се успокоите и да се справите със стреса, например, откажете се от гледането на новини за известно време, слушайте успокояваща музика, практикувайте бавно и дълбоко дишане;
- Ако имате температура, дори и слаба, вземете антипиретик според указанията на производителя.

Ако температурата е причинена от леко вирусно заболяване или тревожност, тя ще изчезне от само себе си след 3-4 дни.

Но ако температурата не отшуми и дори се повиши, като се появят допълнителни симптоми, трябва да се обърнете към лекар. Като начало - при терапевта. Лекарят ще Ви попита колко време продължава треската, ще Ви зададе въпроси за Вашето здравословно състояние и начин на живот, ще извърши преглед и най-вероятно ще предложи да Ви направи изследвания на кръвта и урината. Тестовете ще ви помогнат да разберете дали в организма ви има възпалителни процеси или други нарушения.

В зависимост от резултатите от прегледа общопрактикуващият лекар ще направи препоръки, които да ви помогнат да се справите с треската, или ще ви изпрати при специализиран специалист - пулмолог, гастроентеролог, ревматолог, ендокринолог, онколог, който ще ви предложи допълнителни възможности за лечение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес