Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се случва с братята на хан Аспарух?

20 октомври 2022, 17:00 часа

Хан Аспарух, създателят на Дунавска България, синът на Кубрат от прабългарския род Дуло, имал четирима братя – Баян, Котраг, Кубер и Алцек. Спорни са годините им на раждане, тъй като по различното летоброене са посочени различни години, спорни са и имената им, тъй като били известни и с повече от едно име (например Баян е сочен и като Боян, а Котраг според твърдението на редица историци не е име, а прозвище), но делата и участта им са безспорни, потвърдени и подплатени с исторически факти и данни.

Знаете ли къде се намира Онгъла – мястото на известната битка

Братята на хан Аспарух и участта им

Известно е, че не най-големият син наследява трайно хан Кубрат, както повелявала традицията. Какво се е случило с братята на хан Аспарух, че се е наложило най-големият да отстъпи полагащото му се право като първороден син?

- Боян

Боян, известен още като Баян (името означава войн), е наричан „Бат Баян“, което сочи, че най-вероятно това е бил най-големият син на Кубрат, който следвало да го наследи. Той успял да управлява Велика България едва 3 години, тъй като поражението, което му нанесли хазарите, го принудило да се съюзи с тях, за да не загуби живота си – присъда, произнесена от Съвета на великите боили, свалили го от престола след загубата и поставили там хан Аспарух. Баян извършил предателство, присъединявайки земите си към отцепените от хазарите земи от Велика България, за да спаси живота си и властта си.

Знаете ли как се е казвала жената на хан Аспарух?

- Котраг

Историята разказва, че Баян е последван и подкрепен от брат си Котраг, който е сочен и като основател на Волжка България. Днес наследници на народа на Котраг са главно руснаците и украинците.

- Куберг

Куберг, четвъртият син на Кубрат и един от по-малките братя на хан Аспарух, не се поддал нито на страха от хазарите, нито на съблазън за титли и власт, не последвал братята си Баян и Котраг, поради което се наложило да бяга и да се спасява към аварските владения в Банат, населявани главно от българи. Подчинил се на аварите и присъединил своите територии към техните, но българите по тези земи били толкова многобройни, че скоро спечелил уважението и на населението, и на аварския елит. За разлика от братята на хан Аспарух, които били по-големи, Куберг – малкият брат – не предал нито баща си, нито Аспарух и макар да е бил в съюз с аварите и уважаван от тях, Куберг се включил в битките между тях и Аспарух на страната на брат си. Рамо до рамо двамата братя връщат част от земите си.

Кой е бащата на хан Аспарух?

- Алцек

Алцек, считан за най-малкия от братята на хан Аспарух, управлявал онези племена във Велика България, които изповядвали християнството, поради което крайно неблагоприятни били отношенията му с изповядващия юдейската религия най-голям брат – Баян. Фактът, че е християнин, не дал възможност на Алцек да се съюзи и с аварите, поради което заминал към Италия, населявана от многобройни българи. Лангобардите му дали убежище и му съдействали да отведе българите, тоест своите племена и народ, в ненаселени земи около Везувий, където живели мирно и по християнски.

Братята на хан Аспарух и заветът на техния баща

Явно е, че синовете на хан Кубрат, известен с приказката и легендата за 5-те пръчки, които били силни заедно и слаби сами, не последвали завета на баща си да са единни. Разделени от жажда за власт, непримиримост, различна религия, страх за живота, с течение на обстоятелствата или просто от различни възгледи, те поели по различни пътища по света, като само Аспарух е постигнал заветната цел да основе и остави след себе си родна българска земя – Дунавска България.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес