Ако сте поканени за кръщене или да кумувате и не сте сигурни дали сте кръстени, ето как трябва да постъпите.
Има поколения хора, израснали в Бълагрия, които не са били кръстени или са били тайно кръстени заради комунизма. Има и такива, които не са сигурни дали кръщението наистина се е случило, когато са били деца.
Старейшината на катедралата "Свети Петър и Павел" в Петроварадин, протоиерей Благоя Катич, обясни, че в подобни ситуации Църквата предлага решение , като взема предвид всеки човек и неговите духовни нужди.
Вижте още: Много силна молитва към Пресвета Богородица
Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола
Още: Стихотворение на деня, 22 декември, от Иван Вазов
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да сготвите ориз, без да залепва?
Още: 22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
"Първото нещо, което трябва да направите, е да проверите църковните книги, където се съхранява информацията за всяко кръщение", обяснява отец Благоя и добавя, че ако по някаква причина тези книги не са налични или са унищожени, следващата стъпка е да се свържете с евентуални свидетели . Обикновено това са роднини, приятели или кумове, които биха могли да свидетелстват.
Но ако няма повече свидетели или са починали? Светото тайнство кръщение е неповторимо, за разлика от покаянието (изповедта), причастието, брака и водосвета, които са повторими. Църквата е дала решение и за такива ситуации, за да може всеки вярващ да живее в мир, без съмнения.
"Ако не може да се докаже дали някой е кръстен и този човек не е сигурен дали е получил светата тайна, свещеникът извършва специално действие" - посочва отец Благойе.
Още: На кого се дава първото парче от питката на Бъдни вечер?
Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек
"След това, по време на акта на кръщението, свещеникът произнася: " Ако ти не си кръстен, Божият слуга (име) се кръщава в името на Отца и Сина и Светия Дух" . Църквата много се грижи за всички житейски ситуации - добавя протоиерей Благойе Катич.
Кръщението е святата основа на всеки християнин акт, който получава благодатта на Светия Дух и отваря пътя към вечното единение с Бога. Дори в моменти на несигурност Църквата се грижи за всеки вярващ, внасяйки светлина в моменти на мрак и съмнение.
Като автор на книгата „Живот с Христос“, протойерей Благоя Катич отбелязва, че Христос винаги присъства в живота на онези, които го търсят, дори когато не знаем всички отговори. Чрез обреди и молитви Църквата носи утеха и сигурност, насочвайки вярващите към светлината на вярата и вечното единение с Господ.