Сирни заговезни поставя началото на най-големия пост през годината – Великденски. Това е последният ден, в който е прието да се консумират продукти от животински произход. Тази година празникът се отбелязва на 6 март. Важно е да споменем, че Сирни заговезни е подвижен празник и всяка година се празнува по различно време. Винаги обаче е 49 дни преди Великден и денят, в който се отбелязва, е неделя.
В различните краища на страната се спазват различни традиции и обичаи. Днес ще си поговорим основно за обичаите, но преди това искаме да споделим, че на Сирни заговезни на трапезата присъстват храни от животински произход, но не и месо. Месни продукти за последно преди Великден се консумират на Месни заговезни, които са една седмица преди Сирни заговезни.
Какви са традициите и обичаите на Сирни заговезни?
Както споменахме и по-рано празникът е обвързан с различни ритуали и традиции - куркерство, ората копата, оруглюване, оратници, хамкане. Хамкането е любимо на децата. На връв се завързва варено яйце или халва и децата се опитват да го уловят с уста, докато възрастната жена в семейството го държи над главите им.
Пости 2022 – всичко, което трябва да знаем за тях
Прието е да се палят огньове, с които да се прогони злото и зимата. Когато огънят започне да угасва, се играят хора и се пеят песни.
Сред обичаите е и вземането на прошка. По-младите искат прошка от по-възрастните изричайки думите: „Прощавай!“. Отговорът винаги е: „Господ да прощава, простен да си!“
Това са част от традициите и обичаите, свързани със Сирни заговезни, които се спазват и до днес!