Черешова задушница е един от трите дни в годината, в които се почита паметта на покойниците. Денят се свързва с редица забрани, традиции и обичаи. Сутрин се ходи на гробището след сутрешната литургия.
Още: Колко населени места у нас са кръстени на Васил Левски
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Ходенето на гробището не трябва да се отлага за по-късните часове на деня. Според поверието покойникът ще се "почувства" пренебрегнат. От друга страна ходенето на гробището привечер носи още по-негативни чувства.
Какво се носи на гробището на Черешова задушница?
Освен цветя на Черешова задушница на гробището се носят раздавки, вода, вино, свещи, тамян и орехови листа.
Наближава Черешова задушница, ето какви са обичаите
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
Раздавката включва задължително череши, жито, питка или хляб. Може да се раздават сладки, соленки, баница и всяка друга храна, която е била любима на покойника.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Раздавката се дава на близки, познати, съседи и дори на непознати хора на гробището. Може да вземете и мотика със себе си, ако гробът се нуждае от почистване.
На него се оставят цветя. Прелива се не само с вода, но и с вино, което е символ на Божията кръв. Пали се свещ на гроба. Може да се прекади с тамян.
Върху гроба може да се остави и орехова шума. Това се свързва с предстоящия празник в неделя Петдесетница ( 50 дни след Великден), когато свещениците разпръскват орехова шума над главите на миряните, присъствали на вечернята.
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство
Още: Какво е значението на цветовете според Фън Шуй
Какво се прави на първата Задушница след смъртта на близък?
Ореховите листа символизират връзката между двата свята. Счита се, че покриването на гробовете с нея предпазва покойниците. Ако занесете орехова шума на гробището на Черешова задушница, не е необходимо да носите цветя.