Първата Голяма Задушница е Месопустна, която се отбелязва в съботата пред Месни Заговезни. Седмица след това започват Великденските пости. Традицията повелява на Задушница да се изпълнят някои обреди като да се раздава храна край гробовете на починалите – вино, хляб, жито. Да се запалят свещи на гроба, да се сложат цветя и т.н.
Повечето хора добре знаят какво е нужно да се прави на този ден, но малко се знае за забранените дейности.
Какво задължително се прави на Голяма Задушница
Какво не трябва да правим на Задушница?
На Задушница една от най-важните дейности е да се раздава храна. Не трябва обаче да я оставяме на гроба. Това в никакъв случай не трябва да го допускате. Храната, приготвена за подаване, не е предназначена за мъртвия, а за живите. Така си спомняме за починалия, молим се за душата му и отново търсим начин да „се докоснем“ до него.
Тъй като се вярва, че на Задушница светът на мъртвите е най-близо до света на живите и мъртвите по-лесно могат да ни „гостуват“, се слагат големи трапези. Поради тази причина в никакъв случай не трябва да пропускате един важен обред – да сложите на земята първата хапка от трапезата и първата глътка вино, за да могат да хапнат и да пийнат дошлите на гости души на мъртвите. Не забравяйте да кажете същата реплика, с която сте подавали храната край гроба на починалия – „Бог да прости“.
Има определени знаци, за които хората са свикнали да следят. По тях те познават дали трапезата е „навестена“ от душата на някой от починалите роднини. Ако около трапезата прелети мушица или пеперуда, значи нечия душа е съвсем наблизо. Затова на тази трапеза не трябва да пропуснете да оставите поне едно празно място, за да може да седне и „чакания гост“.
Голяма Задушница 2024: Ето какво никога не се прави
Интересен обред на този ден е да се подават сол и брашно. Вярва се, че тези продукти са символи на греховете на починалия. Раздавайки ги, хората пожелават греховете му да се разсипят така, както се случва с брашното и солта.
Можем ли да работим?
Задушница е ден, който трябва да прекараме в мир и спомен за мъртвите. На никоя Задушница не е позволено да се работи. На този ден не можете да перете или да извършвате каквато и да било къщна работа. Планирайте си дейностите правилно в предходните дни, за да не се налага да престъпвате правилата. В противен случай има шанс да ядосате душите на мъртвите.
Наближава Месопустна задушница: Раздаването на храна е важна традиция
Подавки
По отношение на храната за подаване, не се споменават някакви строги изисквания. Ако сте заети, можете спокойно да купите всичко, което ще подавате на гроба. Обикновено всеки раздава това, което сметне за правилно и необходимо. Има обаче три задължителни продукта – жито, хляб или питка и вино. Житото се явява символ на Христовото възкресение, хлябът – на неговата плът, а виното - на Христовата кръв.
Запознати споделят, че е добре сред продуктите за раздаване да присъстват и дребни сладки и плодове. Някъде пък с хляба се дават салам и кашкавал.
В събота е Голяма задушница: Не правете тази грешка с храната, която раздавате
Храната се раздава на тези, които са дошли да почетат паметта на починалия на гроба, а също и на хора, които минават покрай гроба, дори да не са ви познати. Подавайки храната, се изрича репликата „За Бог да прости“. Този, който взима подавката казва също „Бог да прости“.
От приготвената за подаване храна се оставя и в Църквата.