Феминистките са третирани по различен начин: някои ги смятат за истински спасителки на женския вид, други - за психически нестабилни мразещи мъжете. Кои са те в действителност и каква идеология е феминизмът с прости думи - разберете сега.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Какво искат феминистките?
1. Да се изравни нивото на заплащане на жените и мъжете: у нас заплатите на мъжете са средно с 30 % по-високи от тези на жените (често на една и съща длъжност).
2. Да се постигне възможност за изграждане на кариера на равна основа с мъжете. Жените все още имат "стъклен таван" - те често не могат да пробият на високи позиции, докато мъжете нямат пречки в това отношение.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
3. Да постигнат равномерно разпределение на семейните отговорности. Жените често работят втора смяна: след официалния работен ден те трябва сами да изтеглят цялото домакинство.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
"Феминизъм" бе определена за дума на 2017 г.
4. Освобождаване на обществото от сексуалната обективизация - когато жената се възприема не като личност със собствен характер, чувства, способности, постижения, а само като сексуален обект за задоволяване на нечии чужди желания.
5. Да се даде на жените контрол над телата им, да избират с кого да спят и да имат право да решават дали да имат деца или не. Феминистка не е равно на бездетна: тя иска да може да избира дали да бъде майка или не, да се омъжи или не - без задължителни схеми.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
6. Коригиране на нереалистичните стандарти за красота. Много жени трудно приемат телата си, комплексирани са, а мъжете наливат дърва в този огън на самоизяждане, манипулират партньорките си, убеждавайки ги, че не отговарят на идеала: твърде дебели, твърде стари, твърде нетрадиционни. Но жената не е обект, чиято функция е да се харесва и да се харесва, тя може да бъде всичко и да остане красива в своята индивидуалност.
7. Намаляване на разпространението на насилието. По данни на СЗО всяка трета жена в света е преживяла физическо или сексуално насилие от страна на партньора си или друго лице. Но освен насилието, в семействата са разпространени психологическият натиск и финансовото потисничество. Много жени се страхуват да говорят открито за случващото се, опасявайки се от осъждане, "обвинение в жертва" или влошаване на ситуацията.
„Жените са върхът!“ или теориите на модерния феминизъм
8. Укрепване на физическите и емоционалните граници. За съжаление, днес тормозът, вербален или физически, също е много разпространен по света, включително на работното място.
Някои феминистки смятат, че за всяко наименование на човек трябва да има термин в женски род, а не само в мъжки: "автор", "блогър", "режисьор". Анна Ахматова ненавиждаше да я наричат "поетеса", но много момичета и жени днес мислят другояче: използването на феминитиви, от тяхна гледна точка, помага да се преодолеят стереотипите, да се направят жените "видими" и да се покаже признание за тяхната компетентност наравно с мъжете.
Феминизмът и феминистките могат да бъдат разглеждани по много различни начини, но негативните аспекти на движението най-често се свързват с неговите радикални типове и отделни активистки. Феминизмът не е борба срещу мъжете, той е опит да се установи справедливост за всички.