Празникът, посветен на посрещането на слънцето в първото юлско утро на брега на морето, наричаме Джулай Морнинг. Макар името с право да не ви звучи българско, този миг на първата среща с първите юлски лъчи е празник не чужд, а роден, български, възникнал у нас във Варна през 80-те години на миналия век и свързан тясно с хипи културата. Изненадахте ли се? Не сте единствените.
Много хора погрешно считат, че това е празник, привнесен от чужда култура, подобно на Хелуин. Макар обичаите и традициите, свързани с празника, ритуалите, които се изпълнявали, да са повлияни от световното хипи движение, то самият ден, отдаден на пълно сливане с природата и посрещането на изгрева на брега на морето, са изцяло българска традиция, която отсъства в други страни. Научете повече за това какво е Джулай Морнинг и каква е историята на празника.
Какво е Джулай Морнинг?
Посрещането на изгрева на 1 юли на морския бряг, познато като Джулай Морнинг, е празник, роден от хипи културата, чието име произхожда от английското July Morning – в превод юлско утро, но чиито произход и зараждане нямат общо с англичаните.
Историята на празника е изцяло българска. Докато стягате куфарите, за вълнуваща нощ срещу първи юли и още по-вълнуващо посрещане на утрото, поглъщайки жадно първите, обагрени в оранж слънчеви лъчи, отразяващи се в морето като огнени езици и пленяващи сетивата, преди да станете част от тази традиция и да я съпреживеете, чуйте повече за корените ѝ и историята на празника.
Какво се прави на Джулай Морнинг?
Историята на Джулай Морнинг
Зараждането на традицията за посрещане на изгрева на брега точно на 1 юли всяка година е свързано със събирането на вълнолома във Варна на група младежи с китари през 80-те години. Те свирят, пеят цяла нощ и очакват изгрева, за да споделят този приказен миг.
По неизвестни причини – заради своята малка традиция, която са си изградили, или защото преживяването ги е оставило жадни за още, те продължават да се събират на брега всяка година в нощта срещу 1 юли. Така посрещането на първите юнски слънчеви лъчи се превръща в празник, на който се наслаждават все повече хора.
През годините мястото, на което се събират жадните за емоции и влюбените в природата и морето, се променя – от вълнолома във Варна на брега на морето в село Варвара, но историята на Джулай Морнинг остава тясно свързана с морската ни столица, която е рожденото място на празника, и с хипи движението, олицетворяващо непокорния, бурен и бунтуващ се като разярено море младежки дух. В продължение на почти десетилетие и Камен бряг се превръща в гостоприемен дом на посрещащите слънцето, дошли от различни части на България. Камен бряг не е избран случайно като място – това е най-крайната източна точка на родното Черноморие, която винаги първа е огряна от слънцето.
"Джулай морнинг" – хора от цялата страна посрещнаха първото юлско слънце
Първият Джулай Морнинг в Камен бряг е посрещнат през 2007 година, като важен и дългоочакван гост е Джон Лоутън – музикант от групата Юрая Хийп, изпял песента, която дава име на празника „Джулай Морнинг“. Животът и отвъд него за Лоутън остават тясно свързани с морето, като приживе е водещ в съвместния филм и Община Бургас – „Джон Лоутън представя...“, разкриващ историята на Бургас и участник в Каварна – Калиакра Рок Фест всяка година на 1 юли, а след смъртта се на 74-годишна възраст – като прахът му е разпръснат на Камен бряг, за да остане завинаги с онези неща, които са стояли на едно от първите места в сърцето му – морето, свободата, безкрая.
През изминалата година паметник на музиканта, изпълнил култовата песен, на която е кръстен празникът „Джулай морнинг“, е издигнат на Камен бряг в местност, наречена Огънчето. Така личността, духа и музиката на Лоутън продължават да звучат чрез онези, които ще посрещнат слънцето на първи юли на брега, чрез шума на морските вълни и чрез историята на празника и името му, които се предават на поколенията.
Днес Джулай морнинг и слънцето посрещат не само хората по лазурния бряг, но и тези във вътрешността на страната, избрали за свое местенце за споделяне на изгрева бреговете на различни сладки водни басейини или просто зелените поляни. Готов ли си да посрещнем слънцето заедно?