Какво да правим, за да се предпазим в интернет?

14 септември 2020, 14:22 часа

Всеки ден все по-голяма част от живота ни отива онлайн. Именно заради това е важно да знаем как да се предпазим в интернет пространството. Има някои важни правила, които да спазваме, за да бъдем спокойни, че няма да изложим своята информационна сигурност на риск. Ето кои са те: 

Още: Стихотворение на деня, 1 април. от Радой Ралин

Още: 1 април: Какъв църковен празник е утре

Паролите са като гащите - да се сменят често 

Идеалната парола е поне осем символа, съдържа малки и главни букви, специални символи и числа. В идеален случай е изписване на фраза, която вие знаете по специфичен начин. Например, фразата "We will rock you" в парола може да изглежда така: w3W1lLr0cKy0U. Честата смяна на пароли на всеки шест месеца гарантира и допълнително спокойствие. 

Влизайте от инкогнито прозорец на непознато устройство

Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето

Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно

Ако трябва да ползвате устройство, което не е лично ваше, независимо дали настолен компютър, таблет или телефон, ползвайте инкогнито прозорец, за да се логнете във вашите лични акаунти или където другаде трябва. По този начин паролите ви и интернет историята няма да се запазят на самото устройство. След като станете няма да има следа, че сте го ползвали. 

Внимавайте какви мейли отваряте и какви линкове натискате

Много често можем да получим уж реален e-mail от наш доставчик на услуги, банка или фирма, с която работим, която изисква да изтеглим нещо, да въведем данни за плащане или друго съмнително действие. Винаги изследвайте e-mail адреса - вижте домейна, от който е пратен, визуалните елементи дали са в ред с бранда на дадената фирма и най-важното - дали въобще дадената компания има практиката да праща такъв тип мейли. В идеалния случай се обадете на представител от отдел за обслужване на клиенти, за да проверите дали това, което сте получили е реално или е фишинг мейл. 

Това са три много лесни и прости правила, които можете да спазвате за по-добра сигурност в интернет. Ако ги прилагате правилно, то шансовете да се предпазите от най-масовите форми на измама са огромни. 

Още: Празнично пътуване с най-стария парен локомотив на БДЖ през април

Още: Няма да им е лесно: 3 зодии ще открият трудна истина на 1 април 2025

Заглавна снимка: Pixabay

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес