Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да имаме предвид като гледаме и се грижим за възрастни хора?

27 юни 2021, 17:30 часа

На много хора в идните години ще им се наложи да се сблъскат с реалността да се грижат за свои възрастни родители или баби и дядовци. Понякога това се случва съвсем неочаквано и в тази статия бих искал да споделя няколко ценни урока, които научих и могат да бъдат полезни за хората, които тепърва трябва минават през това. Преди да започна ще разкажа, че преди две години моите баба и дядо се обездвижиха и бяха на легло и за доста кратко време от самостоятелни хора се превърнаха в такива, за които има нужда от грижа. Ето и моите съвети: 

1) Имайте спестени пари 

Тези неща не си личат отдалеч. Опитайте да имате заделени пари, които да ползвате специално за това. В някои случаи е много трудно да се справите без финанси, особено когато се окаже, че трябва да плащате на хора, които да гледат и да се грижат за възрастните ви роднини. Ще се налага да правите доста разходи, за които преди това не сте били подготвени. 

2) Познавайте в детайли състоянието на хората 

Важно е да знаете диагнозите на възрастните хората, какви лекарства пият и кога, да познавате личния лекар, за да може да реагирате бързо когато те самите не могат да се оправят. Вижте на кои дати трябва да вземате лекарства, какви изследвания трябва да се минава и прочие. Това е безценна информация, която след време може да няма от кого да научите. Отделно е страшно трудно ако има различни алергии, за които не знаете, а има и наистина неприятни ситуации, в които възрастните не искат да си пият лекарствата и тогава нещата наистина стават сложни, защото трябва да ги следите. 

3) Оправете документално нещата

В много случаи когато възрастните хора са обездвижени, то те не могат да се обслужват сами. Извадете пълномощни, които ще позволят да ги представлявате. Проверете на какви социални помощи имат право и се възползвайте от тях на 100%. Следете валидността на документите им и банковите карти и проучете какви стъпки трябва да предприемете, за да може да се възползвате от социалните придобивки като социален асистент, ваучери за електроенергия и други подобни неща. 

4) Заредете се с търпение 

Нормално е когато става дума за възрастни хора, особено такива, които имат проблеми с ума и не разсъждават ясно да получавате питания за неща, които вече сте направили, да има емоционални изблици и постоянно питане кога ще отидете да ги видите. Проявете разбиране - някой ден вие може да сте в същата ситуация с вашите деца/внуци. 

5) Не се опитвайте да се справите сами 

Понякога е изключително трудно и дори невъзможно да продължите своето ежедневие и да се грижите за възрастни хора. Ако няма човек в семейството, на който може да се разчита, то е направо задължително да намете социален асистент, който да бъде на място поне няколко часа на ден. В някакъв момент е възможно да се опитате да наемете човек, който да бъде там денонощно. 

Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес