Не подценявайте стъклените съдове и не ги разглеждайте изключително като съдове за хранене. В крайна сметка можете да готвите в тях на котлона, във фурната и в микровълновата. Стъклените изделия са доста издръжливи и практични и изглеждат доста стилни и модерни. Ето какви са предимствата на йенската тенджера и тънкостите на избора при покупката ѝ.
Плюсове и минуси на стъклените съдове
Стъклените съдове тип Йена издръжливи, дори при интензивна ежедневна употреба не се деформират.
Стъкленият тиган само изглежда крехък, но всъщност е направен от боросиликатно огнеупорно стъкло, което издържа както на ниски температури, така и нагряване до 300–400°C. 80–85% от това стъкло се състои от силициев оксид, 10–13% от борен оксид, а останалите 2–5% от натриев или алуминиев оксид.
Силицият прави стъклото твърдо и издръжливо, борът му придава устойчивост на топлина, а натриевият и алуминиевият оксид са отговорни за понижаването на точката на топене и образуването на антикорозионни свойства. Боросиликатното стъкло може да издържи на температурни промени, което разширява употребата му в кухнята. Не бива обаче да поставяте горещи съдове под течаща студена вода.
Още: Запазете витамините в храната: Грешки, които трябва да избягвате при готвене
Можете да замразявате храна в контейнери от боросиликатно стъкло, тъй като те лесно издържат на температури до минус 40°C. Но не премествайте стъклената форма от фризера в предварително загрята фурна, за да избегнете внезапна промяна на температурата. По същия начин не трябва да слагаме горещи ястия във фризера, ако искаме например да замразим пай, гювеч или друго ястие веднага след готвене.
Стъклените тави, тенджери и тигани са издръжливи, дори при интензивна ежедневна употреба не се деформират. Заради ниската си топлопроводимост, стъклото задържа натрупаната топлина по-дълго, което води до по-бавно охлаждане на храната. Освен това, през стъклените стени можете да наблюдавате приготвянето на ястието. Между другото, такива тенджери могат да се използват при сервиране на маса, без да се прехвърля храна в други съдове.
Недостатъкът на йенските съдове е, че се чупят. Стъклото си е стъкло, така че с него трябва да се работи внимателно. Също така, стъклените съдове не трябва да се нагряват предварително на огън празни, без течност или масло. Не го мийте с абразивни препарати и не го търкайте с твърди гъби. Въпреки че стъклото е издръжливо, то може да бъде надраскано, което ще го направи матово и да загуби своята прозрачност.
Как да използвате стъклена тенджера на котлона
Още: Микробиолог: Безопасно ли е наистина да се готви с дървени лъжици?
Можете да готвите в стъклени съдове на всяка печка, като спазвате някои правила. Например, не поставяме студен тиган върху горещ електрически котлон - заради внушителната температурна разлика стъклото ще получи термичен шок и може да се спука. По-добре е да загреете котлона заедно със съдовете, като постепенно увеличавате температурата.
Тъй като стъклото не е феромагнитен материал, то не е подходящо за индукционна печка.
Добре е ширината на дъното на съда да съответства на размера на котлона, това ще осигури равномерно нагряване, тъй като, както вече споменахме, температурните разлики са опасни за стъклото.
По същата причина поставяме само сухи съдове върху котлона. Не наливаме студени течности в загрят стъклен съд и не слагаме замразени храни в него. Ако трябва да добавите вода по време на готвене, добавете топла вода на малки порции в средата на съда, а не по стените, и разбъркайте бързо, за да стабилизирате температурата.
След готвене също си имаме свои правила – оставяме съдовете да постоят малко и да изстинат по естествен път и чак тогава може да ги преместим на друго място, да ги приберем в хладилника или да ги замразим.
Още: Колко време е необходимо да се кисне бобът преди готвене?
За да не загори храната в стъклен съд, намажете дъното му с олио или налейте малко вода. Варете на слаб огън и разбърквайте често, особено ако ястието е гъсто. За да не изкипи течността от съда директно върху котлона, намажете стените и ръбовете на йенската тенджера с масло с помощта на четка. По-добре е, разбира се, да вземете масло, но е подходящо и растително масло - всичко зависи от рецептата. Тайната на този трик е проста. Факт е, че водата отскача от маслото и не се издига нагоре, а маслото от своя страна пука водните мехурчета, предотвратявайки преминаването му по-нататък.