Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е разликата между ракия и пърцуца?

03 октомври 2022, 07:15 часа

Като национално питие и носител на традициите на българите, ракията е чест спътник на вечерята на средностатистическия българин, предпочитана алкохолна напитка по време на семейни празници и част от националната ни идентичност. Предвид всичко това е странно мнозина да не знаят значението на думи като първак и пърцуца. Вие знаете ли какво е пърцуца и ракия ли е това?

Какво е пърцуца?

Пърцуцата според речника на българския език е слаба ракия с ниски алкохолни градуси за разлика на първака, която е изключително сила ракия, високоградусова и неподлежаща на консумация. Възрастните хора са използвали и продължават и до днес да употребяват първака за разтриване при редица простудни заболявания, като домашен лек за компреси, средство за дезинфекция и като цяло като народен лек. За разлика от нея пърцуцата е много слаба ракия. Тя е  последната ракия, която тече от казана, последните количества ракия при изваряването на джибрите или плодовите каши. Обикновено се събира и се пуска при материала за следващото варене на ракия, тъй като ниските градуси на пърцуцата я правят не особено предпочитана за консумация, а и вкусът е далеч от приемлив. Тя е кисела и с неприятен мирис, който се дължи на трудно летливи компоненти в нея от рода на висшите алкохоли, естери, мастни киселини и други, които остават в нея.  Други имена на пърцуцата са парцуца и патоки, а друго значение на думата е „некачествена ракия“. Пърцуцата реално не само е с нисък градус, но и качеството е слабо и неприемливо, неподходящо за пазара и дори за домашна консумация.

Разлика между ракия и пърцуца

Отговорът на въпроса ракия ли е пърцуцата и каква е разликата между ракия и пърцуца е ясен – пърцуцата е слаба ракия, последната, която излиза при варенето от казана. Стопаните, които варят ракия, са събирали парцуцата и са я съхранявали до следващата година, когато я влагали, за да я преварят и използват. Докато първакът е опасен за консумация, тъй като съдържа метанол и може да доведе до тежки последствия за здравето, то пърцуцата не е опасна за консумация, но е некачествена, слаба и с недобри вкусови качества, поради което не се използва за директна консумация. Първакът приема в себе си почти всички лесно летливите съединения, образувани при алкохолната ферментация освен метанола, а именно – пропанола, изобутанола, естери от рода на етилацетата, алдехиди, киселини, което я прави жива отрова.

Какво е количеството на пърцуцата от един казан ракия?

В зависимост от джибрите и големината на казана се отделя определено количество първак и определено количество пърцуца. Първата ракия, която наричаме първак и която е неподходяща за вътрешна консумация, обикновено е само 1.5-2 литра от казан 250 литра. За разлика от минималното количество първак пърцуцата е в пъти повече. Спокойно може да се събира и влага при следващо варене на ракия.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес