През лятото на 1877 г., в разгара на Освободителната война, армията на Сюлейман паша се изправя срещу предния отряд на генерал Гурко и българското опълчение край Стара Загора. Въпреки че Сюлейман постига победа, тя идва на висока цена — армията му понася значителни загуби. Но защо след тази тежка битка Сюлейман взема решението да премине през прохода Шипка, вместо да избере някой от по-лесните и достъпни маршрути? Да се задълбочим в този въпрос и да разкрием мотивите зад този съдбоносен за нашата история избор.
Какви са причините за избора на Сюлейман паша
Още: България отбелязва 147 години от Освобождението си
Основната мотивация зад избора на Сюлейман се корени в неговите кариерни амбиции. Той се изправя пред дилема: дали да се насочи към района Варна-Шумен-Русе-Силистра, където се намира главнокомандващият на Османската армия на Балканите – Мехмед Али Паша (истинското му име е Карл Детроа), или да поеме към обсадения Осман Паша в Плевен. Сюлейман избира втория вариант, тъй като това му дава възможност да демонстрира пред султана, че е по-компетентен и подходящ за позицията на главнокомандващ на армията в сравнение с Мехмед Али. Ако беше избрал първия вариант, армията му щеше да премине под командването на Мехмед Али, което би довело до загуба на водещата му роля. Така че точно този славолюбив избор в крайна сметка оказва огромно влияние върху развитието на войната.
Вземайки всичко това предвид, можем да разберем защо Сюлейман пиша писмо до Султана, в което обяснява , че вече е преминал прохода Шипка и е успял да премине в Северна България. Поради тази причина му е подарена сабя с диаманти от ординареца на Султана.
Какви други причини има Сюлейман паша
Още: 147 години от Шипченската епопея
Някои историци свързват избора на Сюлейман с неговата ненавист към българското опълчение, което не само успява да спре настъплението му към Стара Загора, но и му нанася значителни загуби, осигурявайки отстъплението на руските войски. Шпионите на Сюлейман го информират, че основните руски сили ще защитават Хаинбоаз, откъдето смятат, че той планира да премине към Североизточна България. Това го убеждава, че проходът Шипка ще бъде отбраняван от по-малобройните части на генерал Столетов, включващи и българските опълченци. За много от османските офицери е трудно да приемат факта, че българите не само проявяват забележителна смелост, но и успешно им се противопоставят във военните действия.
В историята няма „ако“, но винаги остава отворен въпросът дали събитията биха се развили по различен начин, ако Сюлейман паша бе взел друго решение. В стремежа си към кариерен успех, той допуска критична грешка, която открива възможност пред българското опълчение да демонстрира своята жертвоготовност. Именно тази саможертва, заплатена с кръвта на героите на Шипка, извоюва свободата на България.
Героизъм и подвиг: Как българите построиха паметника на свободата си? (ВИДЕО)