Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е ключовата разлика между небетшекер и захар?

25 ноември 2024, 10:00 часа

Какво представлява небетшекерът? Това са дребни, твърди и прозрачни бонбони във вид на кристали от захароза - многокристална рафинирана захар, най-често тръстикова. Съответно небетшекерът може да бъде кафяв или бял, а иначе самите им свойства са еднакви. Трябва да се има предвид, че това е средство за подслаждане на ястия и напитки, а не лечебен препарат.

Още: Защо ни заглъхват ушите при настинка?

Още: Стихотворение на деня, 21 януари, от Дора Габе

Д-р Асиат Хачирова обяснява разликите между тръстиковата и цвекловата захар тук. https://www.m24.ru/news/obshchestvo/11012022/199565

Понеже в българския език няма самостоятелна дума „небет“, е правилно названието на продукта да се изписва слято, независимо, че понякога го пишат като „небет-шекер“ или „небет шекер“.

Още: Лекар: Това е препоръчителното дневно количество захар за добро здраве

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 21 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 21 януари /валутен калкулатор/

Народната медицина отдавна използва небетшекера в качеството на ефикасно средство за профилактика против заболявания на белите дробове от рода на астма и бронхит. Но, все пак, трябва да се има предвид, че това не е лекарство, а просто средство за облекчаване най-вече на кашлица и болки в гърлото. Също така при настинка с дихателен проблем въпросните „шекерчета“ действат доста ефективно за обезболяване и по-леко дишане. Ала трябва да се има предвид, че народните лечители и знахари, така или иначе, не са препоръчвали кристалчетата-шекерчета да бъдат смучени сами по себе в качеството на лечебно средство. Използвали са ги предимно като основна съставна част в сиропи против кашлица. В такива сиропи заедно с небетшекера се включвали и скълцани дюли, индрише, наситнени орехи, маточина, розмарин, мента и други билки в зависимост от конкретното предназначение и цел на изготвяния сироп.

За целите на профилактиката бонбоните от небетшекер се смятат от някои за натурално средство и по-полезни от различни други препарати на фармацевтиката, например с кафе, чай или в други случаи, когато даден потребител държи да подслади консумирания продукт. Кристалите може и просто да се смучат заради приятния си вкус.

Още: Защо хитрите домакини поръсват със сода ъглите на дома?

Още: При високо кръвно трябва ли да се пие вода, или не?

Ето и някои вкусни лековити рецепти с небетшекер от народната медицина.

Против кашлица

Още: Какво е биополе и как да защитите енергийното си тяло

Още: Знаете ли как се прави чай от лофант

Още: 6 естествени заместители на захарта, за по-добро здраве

Съставки: кристали небетшекер – 100 г, настъргана лимонова кора – от 1 лимон, бира – 300 мл.

Как се приготвя?

Съставките се поставят в метална купа и се загряват 40 минути на водна баня. Купата се дръпва и се прибавят 3 с. л. ракия, всичко се разбърква. Пие се по 1 с. л. дневно.

За облекчено дишане

Още: Билката, която сваля най-бързо захарта и холестерола - лекар разкри коя е тя

Съставки: нискоалкохолна бира – 600 мл, наситнен небетшекер – 500 г, лимони – 2 бр. смлени с кората (преди смилането им може да се изстискат и изцедят).

Как се приготвя?

Изсипвате съставките в неголям метален съд. Варите сместа половин час на водна баня. Дръпвате съда, изчаквате да се охлади до изстиване. Сгъвате тензух на няколко пласта и прецеждате сместа през него.

Тази смес е за пиене, жабуркане или гаргара.

При атеросклероза

Съставки: домашно вино – 1 л, портокали – 1 кг, хрян – 120 г г, небетшекер – 60 г.

Как се приготвя?

Нарязвате портокалите на средно големи парчета заедно с кората. Сипвате всички съставки в неголяма тенджерка и ги варите на бавен огън 75 минути. Дръпвате съда от огъня и прецеждате сместа. Пие се след хранене.

В технологията за производство на обикновената захар и на небетшекера разликата е само тази, че при небетшекера не се използват консерванти и оцветители. Това и подтиква почитателите на природните начини на хранене да предпочитат именно него пред обикновената рафинирана захар, независимо дали бяла (цвеклова) или кафява (тръстикова).

Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес