Консумацията на млечни мазнини, съдържащи се в сиренето, киселото мляко и прясното мляко, намалява риска от развитие на диабет тип 2 според изследване на университетите в Кеймбридж (Великобритания) и „Тъфтс“ в Масачузетс (САЩ).
Мета-анализът, публикуван в списанието PloS Medicine през 2018 г., обединил резултатите от 16 проучвания, проведени в 12 държави, включващи общо 63 682 участници. В началото на изследването никой не е имал диабет тип 2, но през 20-те години на проследяване 15 158 души са развили заболяването.
Проф. Дариуш Мозафарян разяснява проблема тук. https://www.uol.com.br/vivabem/noticias/redacao/2024/05/20/iogurte-e-bom-ou-ruim-para-diabetes-veja-o-que-diz-a-ciencia.htm
Още: Как се прави застройка за мусака с кисело мляко
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Обединявайки всички проучвания и три специфични биомаркера, които отразяват консумацията на млечни мазнини, учените установиха, че консумацията на този тип храна е свързана с по-нисък риск от развитие на диабет тип 2, независимо от основните рискови фактори за състоянието, включително възраст, пол, расова и етническа принадлежност, социално-икономически статус, физическа активност и затлъстяване.
Въпреки, че в млечната мазнина има палмитинова киселина, която може да увеличи риска от диабет, тя съдържа и няколко други вида мастни киселини и присъства в специфични храни, като сирене или кисело мляко, което може да намали риска.
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
„Ние сме наясно, че нашата работа има ограничения и изисква по-нататъшно изследване на основните механизми, но като минимум наличните доказателства за млечните мазнини не показват повишен риск от развитие на диабет тип 2“, казва професор Дариуш Мозафарян, ръководител на изследването. Според него, открития от този вид вероятно ще изискват преразглеждане на диетичните насоки, които принуждават хората да избягват пълномаслените млечни продукти.
„Въпреки, че млечните продукти се препоръчват като част от здравословната диета, северноамериканските и международните насоки обикновено препоръчват млечни продукти с ниско съдържание на мазнини или без мазнини главно и преди всичко поради опасения за неблагоприятните ефекти от по-високите калории или наситените мазнини“, заключава Мозафарян. Но, така или иначе, все пак е желателно да не консумирате озахарени кисели млека или такива, които съдържат много сладки плодове.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Още: Скир и кисело мляко - ето по какво основно се различават!
Киселото мляко, древна и универсална храна, предлага множество ползи за здравето, когато се включи отговорно в хранителното меню. Открито вероятно случайно по време на продължително съхранение на мляко в горещ климат, то става популярно в много култури заради вкуса и хранителната си стойност.
Настоящата загриженост за чистотата и хигиената, макар и важна, прекалено фокусира вниманието върху микробите и антибактериалните продукти, често забравяйки, че има полезни бактерии. Киселото мляко се откроява като отлична пробиотична подкрепа поради своя процес на ферментация, създавайки колонии от микроорганизми, които насърчават здравето на храносмилането.
Може ли диабетиците да приемат кисело мляко?
За разлика от други храни, киселото мляко съдържа полезни бактерии, които не се произвеждат естествено. Скорошни проучвания показват, че ежедневната консумация, дори в малки количества, започващи от 85 грама, може да намали шансовете за развитие на диабет тип 2, което допринася за здравето на храносмилането, като помага за контролиране на нивата на кръвната захар.
Още: Учени направиха "мравешко кисело мляко", пресъздавайки древна българска технология
При това, киселото мляко е отличен източник на протеин, осигуряващ засищане. Естествените мазнини, присъстващи в млечните продукти, взаимодействат положително с холестерола, като понижават общите му нива и увеличават полезния HDL-холестерол.
Обаче, трябва да се отбележи, че не всички кисели млека са еднакви. Изборът на продукти, произведени с мляко от крави, хранени изключително с прясна трева, е идеален поради богатото им съдържание на омега-3 и CLA. Също изборът на мляко с високо съдържание на пробиотик, в идеалния случай 106 CFU, ще гарантира бактериални ползи за храносмилателната система.
Включването на кисело мляко в ежедневното ви меню ви диета, съчетано с редовни упражнения, може също да предотврати фрактури на костите, което е особено важно за жени и възрастни хора с по-висок риск.
Внимание! Тази статия е предназначена само за даване на информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---